Snowboard – PE: Król i Kwiatkowski najlepsi w Zakopanem
Ewelina Orzeł

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 06.03.2023, 12:02

W dniach 4-5 marca w Zakopanem, a konkretnie w ośrodku narciarskim Suche Ski, snowboardziści rywalizowali w slalomie gigancie równoległym w ramach Pucharu Europy. W sobotę pierwsze lokaty należały do Polaków – Aleksandry Król i Oskara Kwiatkowskiego, natomiast w niedzielnych zmaganiach triumfowali Austriacy.

Po 18 latach Puchar Europy w snowboardzie alpejskim wrócił do Polski. Tym bardziej cieszyło to, że w sobotę w Suchem wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego", a cztery z sześciu miejsc na podium zajęte były przez Biało-Czerwonych. W rywalizacji mężczyzn ze zwycięstwa cieszył się mistrz świata Oskar Kwiatkowski, który pokonał w ścisłym finale Austriaka Arona Juritza. Podium uzupełnił Michał Nowaczyk, który wygrał pojedynek z Niemcem Eliasem Huberem. W zmaganiach kobiet triumfowała Aleksandra Król, która spokojnie pokonała Ukrainkę Annamari Danczę. O najniższy stopień podium walczyły dwie Polki – Weronika Dawidek i Olimpia Kwiatkowska, z których minimalnie lepsza okazała się ta pierwsza.

Drugiego dnia rywalizacji w Zakopanem nie zobaczyliśmy już czołowych reprezentantów Polski. Zarówno Ola Król, jak i Oskar Kwiatkowski zdecydowali się odpuścić kolejne starty, by regenerować się przed ostatnimi w sezonie zawodami Pucharu Świata. W wyścigu kobiet najlepsza była Austriaczka Martina Ankele, której rywalką była Ukrainka Annamari Dancza. Podium uzupełniła Niemka Cheyenne Loch, która pokonała reprezentującą Włochy Elisę Favę. W zmaganiach mężczyzn pierwsze zwycięstwo Pucharu Europy w karierze odniósł Austriak Christoph Kraner, który w wielkim finale mierzył się ze swoim kolegą z kadry Matthaeusem Pinkiem. Trzecie miejsce zdobył Mykhailo Kharuk z Ukrainy, a czołową czwórkę uzupełnił Niemiec Max Kuhnhauser.

Najlepszą z Polaków w niedzielę była Maria Chyc, która zakończyła zmagania na szóstym miejscu. Olimpia Kwiatkowska zajęła 11. pozycję, Andrzej Gąsienica-Daniel był 13., a Mikołaj Rutkowski sklasyfikowany został na 15. miejscu.