EBL: spora niespodzianka w Gliwicach, genialny Richardson
Andrzej Romański / EBL

• Data publikacji: 09.03.2023, 19:40

Na początek 22. kolejki PLK doszło do dużej niespodzianki w Gliwicach. Tauron GTK wygrało 97:82 z BM Stalą Ostrów Wielkopolski.

Kolejka numer 22 w Energa Basket Lidze rozpoczęła się w Gliwicach. Zdecydowanie, to goście z Ostrowa Wielkopolskiego byli faworytami tego starcia lidera z przedostatnią drużyną. Tauron GTK nie wygrało meczu od dwóch miesięcy i broni się przed spadkiem. Gospodarze mogli znaleźć jeden plus w statystykach, gdyż Stal na pięć wszystkich porażek, cztery poniosła na wyjeździe. Mimo tego ostrowianie liczyli na łatwe zwycięstwo.

Mecz rozpoczął się od dwóch punktów dla obydwu drużyn. Następnie na kolejne oczka trzeba było czekać ponad dwie minuty gry. W połowie pierwszej kwarty po trójce Jakuba Garbacza, Stal wyszła na prowadzenie 12:8. GTK zaliczyło serię siedmiu punktów, a całą pierwszą odsłonę zakończyło na prowadzeniu 23:22. W drugiej części gra nadal była wyrównana, ale gospodarze mieli jeden bardzo słaby fragment. Po stracie dziewięciu kolejnych punktów przegrywali 33:38. Pierwsza połowa zakończyła się trafieniem zza łuku Malachiego Richardsona i wynikiem 44:40 dla GTK.

W połowie trzeciej kwarty koszykarze z Gliwic zdołali odskoczyć nawet na dziewięć punktów - 54:45. Stal zdołała odpowiedzieć serią 7:0 i prawie dogoniła rywali, którzy ponownie odskoczyli na osiem oczek. Czwartą odsłonę zespół trenera Kovacicia rozpoczął od zdobycia siedmiu punktów. Tym samym po trójce Richardsona zrobiło się już 75:61. Gospodarze nie dali sobie odebrać tego wysokiego prowadzenie. Ostatecznie przedostatni zespół tabeli pokonał 97:82 lidera ligi, zdobywając aż 31 punktów w ostatnich dziesięciu minutach. Najlepszym zawodnikiem meczu został Malachi Richardson, który zdobył aż 31 punktów, trafił sześć rzutów za trzy punkty i miał dziesięć zbiórek.

Tauron GTK Gliwice - BM Stal Ostrów Wielkopolski 97:82 (23:22, 21:18, 22:21, 31:21)