Rugby - Puchar Sześciu Narodów: Irlandia niepokonana po wygranej w meczu na szczycie

• Data publikacji: 13.03.2023, 09:45

Reprezentacja Irlandii ma olbrzymie szanse na zostanie zwycięzcą tegorocznej edycji Pucharu Sześciu Narodów w rugby. W meczu na szczycie pokonała na wyjeździe Szkocję.

Po trzech kolejkach tylko Irlandia miała na swoim koncie komplet zwycięstw. Jedną porażkę zanotowały: Francja, Anglia i Szkocja. To ostatni z tych zespołów w hicie czwartej serii gier podejmował w Edynburgu lidera rozgrywek. Irlandczycy objęli prowadzenie po rzucie karnym wykonanym przez Johnny'ego Sextona. Kilka minut później Szkoci wygrywali do przyłożeniu Jonesa z podwyższeniem Russella. Jeszcze przed przerwą goście wrócili na prowadzenie po przyłożeniu Mackenziego Hansena. W drugiej połowie lider tabeli powiększył przewagę po przyłożeniach Lowe'a i Conana. Irlandia triumfowała 22:7 i umocniła się na czele pucharu. Dodatkowo, Johnny Sexton z dorobkiem 557 punktów wyrównał rekord Ronana O'Gary. Za tydzień Irlandczycy zagrają z Anglikami o zapewnienie sobie tytułu oraz wygranie Wielkiego Szlema (komplet zwycięstw w sezonie).

Szansę na wygranie trofeum ma jeszcze Francja, która jako jedyna pozostaje z wygraną straty do Irlandii. W tej kolejce Trójkolorowi rozgromili 53:10 Anglię. Po dwa przyłożenia zanotowali Thibaud Flament, Charles Ollivon i Damien Penaud. Thomas Ramos miał również przyłożenie, a także trafił 6 na 7 podwyższeń oraz dwa rzuty karne. W starciu drużyn z dołu tabeli Walia wygrała 29:17 z Włochami. W najbliższą sobotę odbędą się decydujące i ostatnie mecze: Szkocja - Włochy, Francja - Walia i Irlandia - Anglia.