Podsumowanie lig: drużyny z Polakami głównie z porażkami
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 13.03.2023, 20:09

Dość słabo poradziły sobie drużyny z polskimi koszykarzami w ligach zagranicznych. Najgorzej było w Hiszpanii, gdzie wszystkie przegrały. Rozpoczęła się również faza play-off ligi ENBL.

Liga hiszpańska

W lidze ACB rozegrano 22. kolejkę rozgrywek. Do dużej niespodzianki doszło w Granadzie, gdzie Coviran pewnie wygrał 80:66 z Gran Canarią. Goście zagrali bardzo słabo w ataku. Punktów szukali po rzutach za trzy punkty, ale trafili tylko osiem w 39 prób. Fatalną skuteczność w rzutach zza łuku (0/9) miał AJ Slaughter, który zdobył zaledwie dwa punkty. Aleksander Balcerowski zanotował osiem oczek. Gran Canaria zajmuje siódme miejsce. Dziesięć lokat niżej plasuje się BAXI Manresa, która ma jedno zwycięstwo straty do Realu Betisu i tym samym do opuszczenia strefy spadkowej. Manresa zagra z Betisem w kolejnej kolejce. Ostatnio nie miała szans w Derbach Katalonii z Barceloną - 72:93. Adam Waczyński zanotował 12 oczek, czyli najwięcej w zespole BAXI.

Casademont Saragossa po pogoni wyniku i wyrównanej końcówce przegrał 78:79 z Monbusem Obradoiro. Marcel Ponitka zdobył pięć punktów. W tabeli jest Saragossa jest 14. z przewagę trzech wygranych nad Manresą. Na czele nadal jest Real Madryt, który pewnie pokonując Surne Bilbao Basket, sięgnął po 19. zwycięstwo. Mistrz kraju utrzymuje zwycięstwo przewagi nad Barceloną i Cazoo Baskonią.

Liga turecka

Po ważne zwycięstwo sięgnął Besiktas. Do przerwy zespół Igora Milicicia remisował z Tofasem Bursa. W ostatniej kwarcie gospodarze rzucili aż 30 punktów, a gra Tofasu była coraz słabsza. Mecz zakończył się wynikiem 105:85. Michał Sokołowski zdobył osiem punktów w 22 minuty. Besiktas dogonił już Konyaspor i ma tylko zwycięstwo straty do opuszczenia strefy spadkowej. Porażkę z niżej notowanym rywalem zaliczył Yukatel Merkefezendi - 81:89 z Buyukcekmece. Tomasz Gielo zanotował pięć oczek. W składzie Manisa ponownie zabrakło Michała Michalaka. Jego drużyna pokonała 69:65 Gaziantep.

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka mają dwa zwycięstwa straty do strefy play-off. Zespół Dominika Olejniczaka przegrał 86:108 z piątym w tabeli Le Mans. Polak w siedem minut nie zdobył żadnego punktu. O fazę pucharową walczy także Limoges, który uległ 65:82 Cholet. Mateusz Wojciechowski zanotował sześć punktów.

Liga grecka

Trzecią porażkę w sezonie zanotował Panathinaikos. Zespół z Aten przegrał 73:81 z PAOKiem Saloniki. Tym samym strata Panathinaikosu do niepokonanego Olympiakosu wzrosła do trzech wygranych. Mateusz Ponitka zdobył 14 punktów.

Liga ENBL

W Północnoeuropejskiej Lidze ENBL rozegrano pierwsze mecze ćwierćfinałowe. W jednej parze trafiły na siebie dwie polskie ekipy. Zastal Zielona Góra zwyciężył 97:94 z BM Stalą Ostrów Wielkopolski. Wyjazdowe spotkanie Kinga Szczecin z Sigal Prisztiną zakończyło się nietypowym wynikiem, czyli remisem 64:64. System dwumeczu dopuszcza taką okoliczność. Zaliczkę wynoszącą 13 punktów wypracował Start Lublin, który wygrał 90:77 z Nes Zioną.