Raw Air – Lillehammer: Granerud najlepszy w konkursie, Polacy daleko za czołówką
Ailura, CC BY-SA 3.0 AT

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 14.03.2023, 18:13

Halvor Egner Granerud zwyciężył we wtorkowym konkursie cyklu Raw Air w norweskim Lillehammer. Wraz z nim na podium stanęli dwaj Austriacy – Stefan Kraft i Manuel Fettner. Najlepszym z Polaków był piętnasty Kamil Stoch.

Pierwszym z Polaków, który usiadł na belce startowej w Lillehammer był Jakuba Wolnego, który oddał skok na 113,5 metra i z notą 80,5 punktu pożegnał się z rywalizacją po pierwszej serii. Reszta Biało-Czerwonych wywalczyła awans do finału. chociaż niektórym nieco brakowało do czołówki. Na 29. miejscu na półmetku zmagań plasował się Paweł Wąsek, który w swojej próbie uzyskał 120,5 metra. Metr dalej od kolegi z kadry lądował Aleksander Zniszczoł, który przed finałem obejmował 23. pozycję. Tuż za nim znajdowała się kolejna dwójka Polaków, której nie spodziewaliśmy się zobaczyć tak daleko w stawce – 24. Dawid Kubacki (121,5 m) i 25. Piotr Żyła (122 m). Najlepszym z naszych zawodników był Kamil Stoch, który po 126-metrowej próbie zajmował piętnaste miejsce.

Liderem po pierwszej serii zmagań był dotychczasowy wicelider generalki Raw Air – Stefan Kraft. Austriak uzyskał w swojej próbie odległość 138,5 metra, co dało mu spokojne prowadzenie z przewagą 8,8 punktu nad drugim Halvorem Egnerem Granerudem (135 m). Tym samym też doświadczony zawodnik na nowo objął prowadzenie w cyklu. Prowizoryczne podium uzupełniał Słoweniec Ziga Jelar, który lądował na odległości 132,5 metra. Czołówkę uzupełniali czwarty Michael Hayboeck (132 m) i piąty Markus Eisenbichler (129 m).

Najlepszym z Polaków pozostał Kamil Stoch, który lądując na 128. metrze zakończył rywalizację na piętnastej pozycji. Cztery „oczka" za nim sklasyfikowany został Dawid Kubacki, który w finale uzyskał 133 metry. Pozostali reprezentanci Polski praktycznie zamknęli stawkę. Kolejno na 26. i 27. miejscu uplasowali się Piotr Żyła (125 m) i Aleksander Zniszczoł (123,5 m). Na 29. lokacie konkurs zakończył Paweł Wąsek, który w finałowej próbie uzyskał 122 metry.

Po zwycięstwo sięgnął ostatecznie Halvor Egner Granerud, który w finale pofrunął na odległość 139,5 metra. Tuż za nim, ze stratą 2,3 punktu do Norwega, uplasował się Stefan Kraft (132 m). Podium uzupełnił jego rodak – Manuel Fettner, który w finałowej próbie uzyskał 138 metrów. Na czwartą lokatę wskoczył Daniel Tschofenig, a tuż za nim sklasyfikowany został Karl Geiger.