Eurocup: Śląsk z porażką w Paryżu
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 14.03.2023, 22:38

Faza grupowa w Eurocupie zbliża się do końca, a Śląsk Wrocław pozostaje z tylko jednym zwycięstwem. Mistrz Polski przegrał 85:89 na wyjeździe z Paris Basketball.

Śląsk Wrocław z jednym zwycięstwem w piętnastu meczach Eurocupu mógł zapomnieć o awansie do fazy pucharowej. Dla zespołu z Wrocławia ważne jest poprawienie ostatnio słabej formy i godne pożegnanie z rozgrywkami w trzech ostatnich spotkaniach. Mistrz Polski zagrał dzisiaj w Paryżu z drużyną założoną w 2018 roku, która może w przyszłości osiągnąć duże sukcesy. W tym sezonie jest pewna wyjścia z grupy, ale walczy o jak najwyższe miejsce przed fazą pucharową.

Śląsk rozpoczął mecz od zdobycia czterech punktów. Paris Basketball bez problemów przejął prowadzenie, a po serii 5:0 wygrywał jeszcze w pierwszej kwarcie 16:10. W połowie drugiej części po efektownym wsadzie Jeremy'ego Evansa gospodarze prowadzili już 31:22. Mistrzowie Polski szybko odpowiedzieli zdobyciem pięciu kolejnych punktów. Na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy francuska ekipa wygrywała 35:27, ale do przerwy nie rzuciła żadnych punktów. Końcówka drugiej kwarty należała do Śląska, który po serii 10:0 z niesamowicie trudnym rzutem za trzy punkty Łukasza Kolendy schodził do szatni z rezultatem 37:35.

W szóstej minucie trzeciej kwarty po skutecznych rzutach wolnych Vasy Pusicy goście prowadzili nawet 48:42. Niezbyt długo na tablicy widniała kilkupunktowa przewaga Śląska. Paris Basketball trafił w krótkim odstępie czasu trzykrotnie zza łuku, w tym dwa razy Amar Gegić. Tym samym zrobiło się 50:49 dla gospodarzy. Po trzydziestu minutach był remis 58:58, więc najważniejsze rozstrzygnięcia czekały jeszcze koszykarzy.

Między piątą i ósmą minutą czwartej kwarty zespół z Wrocławia zaliczył dłuższy fragment bez punktu. Gospodarze od wyniku 73:73 zaliczyli serię ośmiu oczek. Na ponad minutę przed końcem Śląsk zmniejszył różnicę do zaledwie dwóch oczek i wrócił do walki o wygraną. Koszykarze z Paryża utrzymali przewagę do ostatniej syreny, trafiając rzuty wolne. Mecz zakończył się wynikiem 89:85. Wrocławianie nadal pozostają z jednym zwycięstwem na dole tabeli grupy B. Po 21 punktów dla polskiej drużyny zdobyli Vasa Pusica i Aleksander Dziewa.

Paris Basketball - Śląsk Wrocław 89:85 (16:12, 19:25, 23:21, 31:27)

Paris: Evans 18, Wallace 17, Denis 17, Simms 13, Gegic 12, Begarin 10, Kamagate 2, Diawara 0, Hamon, Malwaya

Śląsk: Pusica 21, Dziewa 21, Martin 19, Parachowski 11, Kolenda 5, Nizioł 5, Karolak 3, Tomczak 0, Mitchell 0, Ramljak 0, Gołębiowski 0.