EBL: pewna wygrana Startu
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 14.03.2023, 20:45

Start Lublin pokonał Twarde Pierniki Toruń 104:83 w zaległym meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi.

W zaległym meczu 13. kolejki Energa Basket Ligi Start Lublin podejmował Twarde Pierniki Toruń. Gospodarze spotkania nie wyglądali ostatnio zbyt dobrze i przegrali trzy spotkania z rzędu. Ich rywale spisywali się jednak znaczniej gorzej i oprócz tego, że notowali serię pięciu porażek to zajmowali dodatkowo ostatniej miejsce w tabeli.

Zespół z Torunia nie był więc faworytem meczu, ale pierwsze minuty należały zdecydowanie do niego. Twarde pierniki w połowie pierwszej tercji objęły prowadzenie 14:6. Od tego momentu mecz zaczął jednak podążać w przewidywanym kierunku. Start stopniowo odrabiał straty i dzięki serii 8:0 w końcówce zdołał odskoczyć rywalom na trzy punkty (24:21). Lublinianie objęli prowadzenie i nie oddali go choćby na chwilę w drugiej kwarcie. Gospodarze dość szybko odskoczyli na kilka punktów i spokojnie utrzymywali prowadzenie. Po pierwszej połowie spotkania miejscowi prowadzili różnicą siedmiu punktów.

Po zmianie stron drużyna Startu utrzymywała znakomity poziom w ofensywie, a w dodatku bardzo dobrze radzili sobie na własnej połowie i ograniczyli poczynania swoich rywali do zaledwie 18 punktów. Gospodarze trafiali na blisko 60% skuteczności rzutów z gry i dzięki zdobyciu kolejnych 28 punktów mogli czuć się bardzo komfortowo przed startem ostatniej części gry. Lublinianie prowadzili bowiem aż 80:63. Pomimo tak wyraźnej różnicy gospodarze nie zamierzali zwalniać tempa i do samego końca walczyli o jak najbardziej okazałe zwycięstwo.

Ostatecznie Start Lublin zdołał jeszcze powiększyć swoją przewagę i triumfował w całym spotkaniu z Twardymi Piernikami Toruń 104:83. Lublinianie dzięki wygraniu zaległego spotkania zdołali nieco zbliżyć się do fazy play-off. Drużyna z Torunia natomiast jest w coraz trudniejszej sytuacji i spadek do niższej ligi wydaje się coraz bardziej prawdopodobny.

Start Lublin - Twarde Pierniki Toruń 104:83 (24:21, 28:24, 28:18, 24:20)

Start: DeVoe 18, Griciunas 16, Melvin 16, Cavars 14, Dziemba 12, Smith 10, Krasuski 7, Młynarski 5, Pelczar 5, Walda 1

Twarde Pierniki: Gibbs 26, Persons 20, Walton 12, Kenic 11, Gordon 5, Brunk 4, Tomaszewski 3, Cel 2