Euroliga: Olympiakos ze zwycięstwem w Kownie i awansem

• Data publikacji: 17.03.2023, 22:32

Olympiakos Pireus został pierwszym zespołem, który zapewnił sobie do fazy play-off Euroligi. Grecka drużyna po zwycięskim rzucie Saszy Wezenkowa pokonała Żalgiris Kowno i utrzymała się na prowadzeniu w tabeli.

W 29. kolejce Euroligi lider z Pireusu zagrał na wyjeździe z Żalgirisem Kowno. Po wyrównanej pierwszej kwarcie Olympiakos zdobył większą przewagę. W trzeciej odsłonie wynosiła ona aż 13 punktów. Gospodarze dogonili rywali, ale zwycięstwo greckiej ekipie zapewnił w końcówce Sasza Wezenkow, który trafił bardzo trudny rzut na wygraną. W sumie Bułgar zdobył 25 punktów. Olympiakos sięgnął po 21. zwycięstwo i jako pierwszy awansował do fazy pucharowej. Żalgiris plasuje się tuż za czołową ósemką.

Zwycięstwo straty do Olympiakosu ma Real Madryt. Królewscy w tym tygodniu przegrali 89:90 w zaległym meczu z Anadolu Efez, a potem po emocjonującym starciu wygrali 91:87 z EA7 Emporio Armani Mediolan (27 punktów Dzanana Musy). Po dwóch porażkach w poprzednim tygodniu Barcelona w tej serii gier pokonała 85:79 Crvenę Zvezdę Belgrad. Również dwie wygrane straty do lidera ma AS Monako. Zespół z Księstwa wygrał 81:68 z Virtusem Segafredo Bolonia pomimo zawieszenia Mike'a Jamesa za udział w imprezie po meczu z Panathinaikosem.

W meczach ważnych dla awansu do fazy pucharowej Maccabi Playtika Tel Awiw wygrało 93:79 z Cazoo Baskonia, a Partizan Belgrad pokonał na wyjeździe 97:84 Anadolu Efez. Do gry o czołową ósemkę wróciła Walencja po wygraniu 82:80 z wyżej notowanym Fenerbahce. Hiszpański zespół przerwał serię porażek dzięki punktom Jamesa Webba w ostatnich sekundach. Panathinaikos rzadko ma okazję zmierzyć się z ekipą, która plasuje się niżej w tabeli. Tym razem pokonał na wyjeździe 86:82 przedostatni w tabeli LDLC Asvel Villeurbanne, czyli przedostatnią drużynę w klasyfikacji. Mateusz Ponitka w niecałe dziesięć minut zdobył siedem punktów i doznał kontuzji kostki po zderzeniu z rywalem.