EBL: zwycięstwo Śląska w Lublinie
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 17.03.2023, 19:28

W piątek rozegrano tylko jedno spotkanie 23. kolejki Energa Basket Ligi. Śląsk Wrocław wygrał na wyjeździe z Polskim Cukrem Startem Lublin.

W Lublinie spotkały się drużyny, które w ostatnim tygodniu po wygranych z Arrivą Twardymi Piernikami Toruń przerwały serie trzech porażek. Start ma już cztery zwycięstwa przewagi nad zamykającą tabelę drużyną z Torunia. Spadek ekipie Artura Gronka jest już praktycznie wykluczony, podobnie jak awans do fazy play-off. Trzeci w tabeli Śląsk walczył o 17. zwycięstwo w sezonie i zrównanie się z prowadzącym Kingiem Szczecin.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia 5:0 dla Śląska, ale Start szybko odrobił straty, a nawet wygrywał 13:7. Gospodarze mieli siedem punktów przewagi, ale po dwóch celnych trójkach Aleksandra Dziewy zmniejszyła się ona do jednego oczka - 22:23. Pierwsza kwarta zakończyła się wysokim wynikiem 27:24 dla lublinian. Na początku drugiej części Śląsk przejął prowadzenie po celnej trójce Jakuba Karolaka - 29:28. Od rezultatu 31:31 koszykarze Startu trafili dwukrotnie zza łuku i trener Erdogan poprosił o czas. Wrocławianie wrócili na prowadzenie jeszcze w tej odsłonie i do przerwy wygrywali 47:41.

Na początku drugiej połowy pierwsze pięć punktów zdobył Daniel Gołębiowski i Śląsk po raz pierwszy wypracował dwucyfrową przewagę - 52:41. W kolejnych minutach goście utrzymywali zapas wynoszący kilkanaście punktów, a potem nawet dwudziestu. Po zdominowaniu trzeciej kwarty wrocławianie wygrywali już 78:56. Ostatecznie Śląsk Wrocław pewnie triumfował 100:70 i zanotował kolejne zwycięstwo potrzebne do walki o jak najwyższe rozstawienie przed fazą play-off. Dla gospodarzy 18 punktów zdobył Scocchie Smith. W końcówce meczu kontuzji doznał Jakub Nizioł.

Polski Cukier Start Lublin - WKS Śląsk Wrocław 70:100 (27:24, 14:23, 15:34, 14:22)

Start: Smith 18, Devoe 14, Melvin 13, Krasuski 7, Cavars 6, Młynarski 5, Griciunas 4, Pelczar 3, Dziemba, Walda

Śląsk: Martin 14, Pusica 14, Dziewa 14, Nizioł 13, Gołębiowski 12, Karolak 9, Ramljak 7, Kolenda 6, Parakhouski 5, Tomczak 4, Mitchell 2