Biegi narciarskie – PŚ: Kerttu Niskanen najlepsza w Falun
By Granada - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 17.03.2023, 13:09

Kerttu Niskanen zwyciężyła w biegu na 10 km techniką klasyczną w Falun. Na podium także Katharina Hennig i Anne Kjersti Kalvaa. Jedyna Polka w stawce – Izabela Marcisz – poza trzydziestką.

Do rywalizacji indywidualnej na dystansie 10 km stylem klasycznym kobiet w Falun przystąpiło 50 zawodniczek. Na starcie zabrakło najlepszych biegaczek gospodarzy – Ebby Andersson i Fridy Karlsson, które wciąż nie doszły do siebie po mistrzostwach świata. Mogliśmy natomiast oglądać reprezentantkę Polski Izabelę Marcisz.

Bieg klasykiem był popisem Kerttu Niskanen. Finka po nieudanym czempionacie globu udowadnia, że w technice klasycznej wciąż jest niezwykle mocna. Niskanen uzyskiwała najlepsze czasy na punktach pomiarowych od 4 km biegu i nikt nie zdołał się do niej zbliżyć. Ostatecznie triumfowała z czasem 27:08.05, a dzięki zwycięstwu umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji dystansowej Pucharu Świata. Pewne drugie miejsce wywalczyła Katharina Hennig, z wynikiem o blisko 16 sekund słabszym od Finki. Podium w Falun uzupełniła Anne Kjersti Kalvaa (+22.3), a poza nim znalazły się Jessie Diggins i najlepsza ze Szwedek – Jonna Sundling. Lokaty w czołowej dziesiątce przypadły ponadto: Rosie Brennan, Heidi Weng, Moi Ilar, Katerinie Razymovej i liderce Pucharu Świata Tiril Udnes Weng.

Izabela Marcisz nie zdołała wywalczyć miejsca w trzydziestce. Polka finiszowała na 36. pozycji, ze stratą dwóch minut i czterech sekund do Niskanen.