Piłka wodna - el. ME U17: awans Polaków do turnieju finałowego!

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 19.03.2023, 19:15

Świetne wieści napłynęły z Malty, gdzie rozgrywano jeden z turniejów eliminacyjnych do mistrzostw Europy U17 w piłce wodnej. Reprezentacja Polski pod wodzą trenerów Marcina Bara i Nikity Chupryna zajęła w nim drugie miejsce i zapewniła sobie udział w zaplanowanym na lipiec turnieju finałowym.

W ostatnich dniach rozgrywane były cztery takie turnieje eliminacyjne. Polacy pojechali Na Maltę, gdzie przyszło im rywalizować z gospodarzami, Słowakami, Łotyszami i Brytyjczykami. Turniej zaczęli od starcia z Maltą. Był to wyrównany mecz, zakończony minimalną, dwubramkową porażką naszej drużyny. Bramek w tym spotkaniu padło aż 28, gra była szybka, efektowna. Jak się okazało była to jedyna porażka naszych juniorów. Kolejne starcie okazało się kluczowe w kontekście drugiego miejsca w grupie i zapewnienia sobie wyjazdu do Turcji. Słowacy zagrali świetną pierwszą kwartę, wychodząc na prowadzenie 4:1. Polacy zaczęli mozolne odrabianie strat, ale długo nie wychodziło ono nadzwyczajnie. Po trzech kwartach wciąż przegrywali dwoma bramkami. Jednak ostatnie osiem minut to koncert naszego zespołu, cztery strzelone bramki, żadnej straconej i wygrana w całym meczu 8:6.

Kolejne dwa mecze były już zdecydowanie łatwiejsze, bo rywalami byli słabsi Brytyjczycy i najsłabsi w całej grupie Łotysze. Dwie wygrane - 16:10 oraz 32:6 (!) dały pewne drugie miejsce za plecami niepokonanych w turnieju Maltańczyków. Najwięcej bramek w turnieju dla polskich barw zdobył Wiktor Staniszewski - 13, niewiele mniej zapisał na koncie Bartosz Grabiński (11). Punktowali też pozostali gracze - Oliver Bańkowski, Jakub Błoch, Paweł Broniecki, Mateusz Ciuła, Kamil Graf, Adam Guzy, Piotr Kędzior, Aleksander Pyrek i Jacek Rózycki. W polskiej bramce zmieniali się Mateusz Goik i Igor Michalski.

Do turnieju finałowego w Turcji awans zapewnili sobie z innych grup Gruzja, Francja, Niemcy, Rumunia i Ukraina.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.