Raw Air - Vikersund: niedziela dla Krafta, cykl i Kryształowa Kula dla Graneruda
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 19.03.2023, 17:47

Stefan Kraft zwyciężył finałowy konkurs Raw Air w Vikersund. Na drugim stopniu podium uplasował się Halvor Egner Granerud, który triumfował również w całym cyklu. Trzeci był Anze Lanisek. Najlepiej z Polaków spisał się Kamil Stoch, który został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Finałowa rywalizacja w tegorocznym Raw Air rozpoczęła się od prologu. W gronie startujących zawodników zabrakło jednak Dawida Kubackiego, który z przyczyn osobistych wycofał się z konkursu. Nieobecność Polaka spowodowała, że oficjalnie Halvor Egner Granerud został zdobywcą Kryształowej Kuli w sezonie 2022/2023.

Zwycięzcą prologu na Vikersundbakken (HS240) został Stefan Kraft, który poszybował na odległość 236,5 metra. Austriak minimalnie wyprzedził Roberta Johanssona (231 m) oraz Halvora Egnera Graneruda (235,5 m), którzy ex aequo uplasowali się na drugiej pozycji. Awans do zawodów wywalczyła czwórka Biało-Czerwonych. Najlepiej spisał się Kamil Stoch, który po locie na 214 metr został sklasyfikowany na siedemnastej pozycji. Trzy „oczka” niżej uplasował się Aleksander Zniszczoł (204,5 m), a tuż za nim Paweł Wąsek, który mógł cieszyć się z nowego rekordu życiowego - 216,5 metra. Znacznie gorzej zaprezentował się Piotr Żyła, ale 187,5 metra w trudnych warunkach wystarczyło na awans. Swój udział w zawodach zakończył natomiast Andrzej Stękała, zajmując pięćdziesiątą lokatę po skoku na 189 metr.

Po pierwszej serii finału Raw Air na czele znajdował się świeżo upieczony triumfator Pucharu Świata - Halvor Egner Granerud, który poszybował na 234 metr. Jeszcze dalej lądował Stefan Kraft, ale jego fenomenalna próba na 246,5 metra zakończyła się podpórką. Tym samym Austriak tracił do Graneruda dziewięć punktów. Trzecie miejsce zajmował Domen Prevc (240,5 m), tuż przed dwójką kolegów z drużyny - Anze Laniskiem (231 m) oraz Timim Zajcem (232 m). W czołowej dziesiątce nie zabrakło też Biało-Czerwonych. Kamil Stoch po bardzo dobrym skoku na odległość 222,5 metra był dziewiąty, a tuż za nim plasował się Piotr Żyła, który lądował na 218 metrze. Z awansu do drugiej serii mogli cieszyć się również pozostali z reprezentantów Polski. Aleksander Zniszczoł (205,5 m) plasował się na dwudziestej trzeciej pozycji, a stawkę szczęśliwców zamykał Paweł Wąsek (206,5 m).

Paweł Wąsek rywalizację w drugiej serii otworzył bardzo dobrym skokiem na 214 metrów, co pozwoliło mu przesunąć się na 24. lokatę. Swoje miejsce poprawił również Aleksander Zniszczoł. Polak lądował tuż za 220 metrem i zakończył zmagania na 21. pozycji. Taką samą odległość uzyskał Piotr Żyła, jednak nie wystarczyła ona na utrzymanie miejsca w czołowej dziesiątce. Tym samym mistrz świata ze skoczni normalnej uplasował się na 15. lokacie. Wreszcie zadowolony ze swojego występu mógł być natomiast Kamil Stoch, który w drugiej próbie osiągnął 227,5 metra i zakończył zmagania na ósmym miejscu. Prowadzenia w konkursie nie utrzymał Halvor Egner Granerud, który w finałowym skoku lądował na 219 metrze. Norweg przegrał ze świetnie dysponowanym dziś Stefanem Kraftem, który lotem na 235,5 metra zapewnił sobie zwycięstwo w niedzielnym konkursie. Na najniższym stopniu podium uplasował się Anze Lanisek (220,5 m).