Podsumowanie lig: trzech liderów w Hiszpanii
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 20.03.2023, 20:14

Cazoo Baskonia wygrała na wyjeździe z Realem Madryt w hicie ligi ACB. Tym samym w Hiszpanii z takim samym bilansem na szczycie są aż trzy drużyny. W tej kolejce wygrały wszystkie ekipy z polskimi koszykarzami.

Liga hiszpańska

W najciekawszym meczu 23. kolejki ligi ACB lider Real Madryt podejmował Cazoo Baskonię, która miała tylko jedno zwycięstwo straty. W pierwszej połowie gospodarze mieli aż 15 punktów przewagi, ale nie wystarczyło to do zwycięstwa. Po zmianie stron kapitalnie zagrali goście z Kraju Basków i dogonili rywali. W końcówce także okazali się skuteczniejsi i popełnili mniej błędów. W ostatnich minutach Real musiał radzić sobie bez Waltera Tavaresa, który popełnił pięć faulów. Dodatkowo, Królewscy nie trafiali ważnych rzutów i przegrali 88:95 pomimo 21 punktów Gabriela Decka. Baskonia odrobiła zwycięstwo straty w tabeli. To samo uczyniła Barcelona. Zespół z Katalonii wygrał 86:81 na wyjeździe z Unicają Malaga chociaż do przerwy przegrywał 35:39. Na czele znajdują się trzy zespoły z bilansem 19-4. Sytuacja potrójnego liderowania na tym etapie sezonu ma miejsce po raz pierwszy od 17 lat.

Bardzo ważne zwycięstwo w kontekście utrzymania zanotowała BAXI Manresa. Zespół Adama Waczyńskiego kontrolował przebieg meczu z Realem Betis i zwyciężył 91:84. Polski koszykarz zdobył pięć punktów. Manresa wygrała po raz piąty w sezonie, więc ma tyle samo zwycięstw co jej ostatni rywal. Ekipy plasują się na miejscach 16-17 i powalczą o utrzymanie. Na końcu tabeli z zaledwie trzema wygranymi jest Carplus Fuenlabrada.

Na szóste miejsce z bilansem 14-9 awansowała Gran Canaria, która mimo nieobecności zawieszonego trenera Jaki Lakowicia triumfowała 107:89 z UCAM Murcia. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy został Aleksander Balcerowski, który rzucił 20 punktów i miał sześć zbiórek. AJ Slaughter zaliczył 11 oczek. Casademont Saragossa po wyjazdowej wygranej 87:71 z wyżej notowanym Rio Breogan ma już trzy zwycięstwa zapasu nad strefą spadkową. Dla Saragossy pięć punktów zdobył Marcel Ponitka.

Liga turecka

Bardzo trudne zadanie czekało Besiktas. Zespół Igora Milicicia i Michała Sokołowskiego w derbach zmierzył się z Fenerbahce. Besiktas nie sprawił niespodzianki w meczu ze współliderem tabeli, przegrywając 80:95 i nadal plasuje się w strefie spadkowej. Sokołowski w ponad 20 minut zdobył osiem punktów. Yukatel Merkefezendi pokonał 91:84 Konyaspor. Tomasz Gielo zanotował dwa oczka. Manisa przegrała 84:98 z drugim z liderów, Turk Telekom. Michał Michalak znowu nie znalazł się w składzie i zapewne pożegna się z zespołem.

Liga grecka

Wielki hit rozegrano w Grecji. Olympiakos pokonał na wyjeździe 76:74 Panathinaikos. Zespół z Pireusu miał w trzeciej kwarcie dwucyfrową przewagę, ale Panathinaikos walczył do końca. Zmniejszył różnicę do punktu, ale nie zdołał ostatecznie triumfować. Mateusz Ponitka nie zagrał z powodu kontuzji, a po drugiej porażce z rzędu jego zespół ma już cztery wygrane straty do prowadzącego Olympiakosu.

Liga włoska

W tym tygodniu ligi francuskiej nie grały drużyny z polskimi koszykarzami. Można stwierdzić, że w zastępstwie informujemy o sytuacji w Serie A. Rozegrano tam bowiem mecz na szczycie między ekipami z bilansem 17-4. Virtus Segafredo Bolonia szybko zdobył przewagę w meczu w Mediolanie. Do przerwy goście prowadzili 49:36. W trzeciej odsłonie Virtus zdobył zaledwie osiem oczek i EA7 Emporio Armani przejęło prowadzenie. Drużyna z Bolonii skutecznie odpowiedziała i triumfowała 75:69, zostając liderem tabeli.

Liga ENBL

Dwie polskie drużyny zameldowały się już w najlepszej czwórce rozgrywek. W pierwszym starciu dwumeczu King Szczecin zremisował z Sigalem Prisztina. W rewanżu Wilki Morskie pokonały rywala z Kosowa 85:78, głównie dzięki trzeciej kwarcie - 23:12. Awans przypieczętował Polski Cukier Start Lublin. Na wyjeździe przed tygodniem wygrał 13 punktami z Ironi Nes Ziona. W poniedziałek w Hali Globus zwyciężył 80:78. W najlepszej czwórce ligi będą aż trzy polskie ekipy, gdyż we wtorek odbędzie się rewanż w rywalizacji Zastalu Zielona Góra ze Stalą Ostrów Wielkopolski.