El. Euro 2024: Anglicy pokonali Włochów w Neapolu
Oleg Bkhambri (metro woltowe) / Wikimedia

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 23.03.2023, 23:03

Anglia pokonała Włochów 2:1 w wyjazdowym meczu pierwszej kolejki eliminacji do Mistrzostw Europy. W Neapolu kibice zobaczyli dwie różne połowy swojej reprezentacji.

W wyjściowym składzie obu drużyn nie zabrakło niespodzianek. Wśród gospodarzy szansę od pierwszych minut dostał debiutant - Mateo Retegui. W zestawieniu gości po raz kolejny uznanie selekcjonera znaleźli mało grający w klubie - Calvin Phillips i Harry Maguire. W pierwszych minutach gra toczyła się na połowie Anglików. Ci jednak przetrwali ataki rywala i sami przeszli do ofensywy. W 12. minucie silnym strzałem Gianluigiego Donnarummę chciał pokonać Jude Bellingham, ale golkiper odbił piłkę na rzut rożny. Dośrodkowanie z narożnika boiska przyniosło pierwsze trafienie. W zamieszaniu w polu karnym najlepiej odnalazł się Declan Rice, otwierając wynik spotkania. W kolejnych minutach nadal lepiej prezentowali się podopieczni Garetha Southgate'a. Aktualni wicemistrzowie Europy dopięli swego w 44. minucie. Goście domagali się rzutu karnego po zagraniu ręką Giovanniego Di Lorenzo i rzeczywiście Srdjan Jovanović po obejrzeniu powtórki podyktował jedenastkę. Tę na gola zamienił Harry Kane, strzelając 54. bramkę w reprezentacji, czym zapisał się jako najskuteczniejszy gracz w historii.

W drugiej odsłonie sytuacja na boisku uległa zmianie o 180 stopni. Anglicy oddali futbolówkę Włochom, którzy nie potrzebowali wiele czasu na strzelenie gola kontaktowego. Fatalny błąd przy wyprowadzeniu piłki popełnił Harry Maguire. Defensor Manchesteru United zagrał źle, a kontra zakończyła się bramką rywali. W swoim debiucie w narodowych barwach na listę strzelców wpisał się Mateo Retegui. Warto dodać, że było to dopiero pierwsze celne uderzenie gospodarzy w tym meczu. Goście sprawiali wrażenie, jakby chcieli już końca spotkania i grali na przysłowiowe "przetrwanie". Zbierali kartki za grę na czas i faule taktyczne. Dość powiedzieć, że po zmianie stron nie oddali żadnego strzału na bramkę Donnarummy. Plan się jednak powiódł i utrzymali korzystny wynik do końca. W drugiej kolejce Włosi zagrają z Maltą, a Anglicy z Ukrainą.

Włochy - Anglia: 1:2 (0:2)

Bramki: 56' Retegui - 13' Rice, 44'(k.) Kane

Włochy: Donnarumma - Di Lorenzo, Toloi, Acerbi, Spinazzola - Barella (62' Cristante), Jorginho (69' Tonali), Verratti (88' Scamacca) - Berardi (62' Politano), Retegui, Pellegrini (69' Gnonto)

Anglia: Pickford - Walker, Maguire, Stones, Shaw - Rice, Phillips, Bellingham (85' Gallagher) - Saka (85' James), Kane, Grealish (69' Foden) (81' Trippier)

Czerwona kartka: 80' Shaw

Żółte kartki: 62' Jorginho, 90+2' Acerbi - 29' Rice, 53' Grealish, 57' Maguire, 72' Walker, 78', 80' Shaw

Sędzia: Srdjan Jovanović