Koszykówka - EBLK: zwycięstwa mistrzyń i wicemistrzyń
Dawid Lis

• Dodał: Dawid Lis
  • Data publikacji: 25.03.2023, 23:36

W sobotę rozegrano pierwsze mecze półfinałowe Energa Basket Ligi Kobiet. Emocji nie brakowało w obu pojedynkach. W niedziele kolejne starcia o finał.

Przed rozpoczęciem rywalizacji faworytami mieli być gospodarze, bo to zespoły, które po rundzie zasadniczej zajęły pierwsze i drugie miejsce. W Polkowicach w składzie zabrakło Zaly Friskovec, co było widać na parkiecie. Na szczęście dla mistrzyń Polski, w swoim zespole mają Ericę Wheeler, która tego dnia była zdecydowaną liderką BC Polkowice. Podopieczne Karola Kowalewskiego nie miały łatwej przeprawy z ekipą z Sosnowca, ale dzięki fenomenalnej Amerykance udało się zwyciężyć. Wheeler zdobyła 40 punktów, trafiając aż dziewięciokrotnie z dystansu. Po drugiej stronie skuteczne było trio Batabe Zempare, Jessica JanuryQuinn Urbaniak-Dornstauder, które w sumie zdobyły 58 punktów. Sosnowiczanki były blisko sprawienia niespodzianki, w trzeciej kwarcie zdobyły 15 punktów z rzędu i wyszły na prowadzenie 61:56. Mistrzynie Polski jednak nie odpuściły i przechyliły szalę na swoją korzyść.

W Gorzowie Wielkopolskim ponownie w składzie zabrakło Tilbe Senyurek oraz Karoliny Matkowskiej. Między innymi to spowodowało, że pełne 40 minut zagrały Chantel HorvatAlanna Smith. Od początku był to bardzo ofensywny basket, obie drużyny zdobywały sporo punktów. Gorzowianki zdecydowanie przegrały drugą kwartę i do przerwy zespół z Lublina prowadził 50:39. Po przerwie niemal całą stratę gospodynie zdołały odrobić, było już tylko 53:55. a na koniec trzeciej kwarty był remis 69:69. W ostatniej kwarcie kilkukrotnie zmieniało się prowadzenie, ale w końcówce lublinianki były zdecydowanie skuteczniejsze. Przede wszystkim przewaga gości polegała na szerszej kadrze i aż 23 punkty dla AZS-u Lublin zdobyły zawodniczki z ławki. Gorzowianki grały tylko z jedną zmienniczką, która nie zdobyła punktu.

Półfinały EBLK (1 mecz):

BC Polkowice - MB Zagłębie Sosnowiec 88:82 (33:25, 20:17, 14:21, 21:19)
Polkowice: Wheeler 40 (9x3), Cado 11, Spanou 11, Gajda 8, Puter 7, Banaszak 4, Telenga 4, Gertchen 3.
Sosnowiec: Zempare 22, January 19 (12 as.), Urbaniak-Dornstauder 17 (14 zb.), Wnorowska 9, Mistinova 9, Jarząb 6, Grzenkowicz 0, Wojtylas 0.

PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 86:92 (30:25, 9:25, 30:19, 17:23)
Gorzów: Horvat 27 (10 zb.), Smith 22 (12 zb.), Allen 21, Keller 12, Wadoux 4, Bazan 0.
Lublin: Stanacev 24 (12 as.), Mack 20, Taylor 20, Zięmborska 12, Zec 11, Ziętara 5, Trzeciak 0, Kuczyńska 0, Yurkevichus 0.