Biegi narciarskie – PŚ: pierwszy triumf Anne Kjersti Kalvy, Weng z Kryształową Kulą
Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 26.03.2023, 13:10

W ostatnim starcie sezonu pierwsze w karierze zwycięstwo odniosła Anne Kjersti Kalva. Po emocjonującym finiszu na podium także Jonna Sundling i Katharina Hennig. Kryształowe Kule za sezon 2022/2023 odebrały najlepsza w klasyfikacji generalnej Tiril Udnes Weng oraz najlepsza na dystansach Kerttu Niskanen. Klasyfikację młodzieżową wygrała Patricija Eiduka.

Na zakończenie sezonu 2022/2023 w fińskim Lahti rywalizowano w biegu na 20 km techniką klasyczną. Do zmagań przystąpiły 53 zawodniczki, wśród których nie było żadnej reprezentantki Polski.

Przez dugi czas nikt nie forsował tempa, wyścig przebiegał spokojnie, a w czołówce utrzymywała się duża grupa biegaczek. Przyspieszenie nastąpiło po pokonaniu 3/4 dystansu. Grupę liderek stanowiły szwedzkie gwiazdy – Ebba Andersson, Frida Karlsson i Jonna Sundling, a kroku zawodniczkom z Kraju Trzech Koron dotrzymywały Anne Kjersti Kalva, Katharina Hennig i faworytka gospodarzy – Kerttu Niskanen. Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły w końcówce biegu.

Na niespełna dwa kilometry przed metą zaatakowała Ebba Andersson. Dwukrotna mistrzyni świata z Planicy nie zdołała jednak zgubić rywalek. Na finiszu najwięcej sił zachowała Anne Kjersti Kalva, która odniosła pierwsze pucharowe zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata, w piękny sposób pieczętując życiowy sezon. Emocjonującą walkę o pozostałe miejsca na podium stoczyły Andersson, Sundling i Hennig. Jonna Sundling, jak na sprinterską mistrzynię świata przystało, zdołała minimalnie wyprzedzić rywalki, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. Trzecia była Katharina Hennig, a zmęczona Ebba Andersson ostatecznie ukończyła zmagania poza podium. Kolejne lokaty dla Niskanen i Karlsson. W czołowej dziesiątce uplasowały się także: Heidi Weng, Krista Parmakoski, Laura Gimmler i Anne Kylloenen. Bieg ukończyło 51 zawodniczek, z trasy zeszły Patricija Eiduka i Liliane Gagnon.

Klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrała Tiril Udnes Weng. Norweżka w sezonie triumfowała tylko raz – w biegu pościgowym na 10 km klasykiem podczas Tour de Ski – jednak dzięki regularnym startom oraz dobrym wynikom, osiąganym zarówno w sprintach jak i na dystansach, zdołała wypracować sobie przewagę punktową nad rywalkami. Sezon ukończyła z dorobkiem 2029 pkt., wyprzedzając drugą w klasyfikacji Jessie Diggins o 162 „oczka”. Podium uzupełniła Kerttu Niskanen.

Doświadczona Finka, ku uciesze miejscowej publiczności, odebrała także Małą Kryształową Kulę za rywalizację na dystansach. Niskanen nie miała najlepszego sezonu – nie zdobyła medalu w mistrzostwach świata, ale w pucharowym zmaganiach prezentowała się bardzo solidnie, pięciokrotnie stając na podium. W rywalizacji dystansowej triumfowała z dorobkiem 1180 pkt. Do ostatniego momentu w odniesieniu zwycięstwa mogła jej zagrozić Jessie Diggins, jednak Amerykanka miała słabszą końcówkę sezonu. Dzisiejszy bieg ukończyła dopiero na 22. miejscu i ostatecznie w klasyfikacji dystansowej PŚ uzbierała o blisko sto punktów mniej od Finki. Trzecie miejsce w tym rankingu przypadło Tiril Udnes Weng.

Najlepszą młodzieżową zawodniczką sezonu (kategoria do lat 23) została Patricija Eiduka. Łotyszka, która w poprzednich latach trenowała z polskimi biegaczkami, a w obecnym sezonie dołączyła do teamu Brytyjczyków, ma za sobą niezwykle udaną zimę. Jej najlepsze osiągnięcia to piąte miejsce w biegu pościgowym na 20 km techniką dowolną w Oberstdorfie oraz 9. lokata w morderczym 50 km maratonie na Holmenkollen. Eiduka wielokrotnie zajmowała także pozycje w drugiej dziesiątce zmagań, zarówno w sprincie jak i na dystansach obiema technikami. Sezon ukończyła z dorobkiem 798 pkt., co dało jej 22. lokatę w Pucharze Świata.

Na tle osiągnięć Łotyszki, która miała porównywalny potencjał do polskich biegaczek – Izabeli Marcisz i Moniki Skinder, najlepiej widać, jak bardzo nieudana była miniona zima dla naszych zawodniczek. Obie Polki prezentowały się najgorzej od lat i właściwie w ciągu czterech ostatnich miesięcy miały po jednym niezłym biegu. Dla Skinder to start w sprincie w Lillehammer, w którym była szesnasta. Wszystkie pozostałe występy w sprintach kończyły się po fatalnych kwalifikacjach. Dla Marcisz to bieg na 10 km stylem dowolnym w Whistler, podczas słabo obsadzonych młodzieżowych mistrzostw świata, gdzie wywalczyła srebrny medal. Jedyne niezłe miejsce Marcisz w pucharowych zmaganiach to 19. lokata w sprincie w Val Mustair. Zawodniczka preferująca biegi dystansowe, na dystansach ani razu nie uplasowała się na miejscu w top 30. Ostatecznie Izabela Marcisz ukończyła sezon z dorobkiem 111 punktów (82. pozycja w klasyfikacji generalnej), a Monika Skinder 103 (85.). Biało-Czerwone zdobyły punkty dzięki zmianie regulaminu, według którego w tym sezonie punktowało 50 najlepszych zawodniczek z każdego biegu. Wielokrotnie, by zdobyć pucharowe punkty, wystarczyło więc po prostu wystartować w danym wyścigu, bo lista startowa była krótsza niż 50 nazwisk.