Biegi narciarskie - PŚ: Klaebo i Golberg podsumowują sezon
Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 26.03.2023, 18:43

Norweg Johannes Klaebo wygrał ostatnie tegoroczne zawody Pucharu Świata i potwierdził swoją dominację w przekroju całego Pucharu Świata. Małą Kryształową Kulę na dystansach zdobył rodak triumfatora, Paal Golberg.

Na ostatnią odsłonę sezonu 2022/23 specjaliści "nartek" spotkali się w fińskim Lahti, a ostatnim sprawdzianem był bieg na 20 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego. Za rozruszanie stawki służyć miały dwie lotne premie, za które były przyznawane dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Niestety, na starcie, podobnie jak w żeńskim gronie, zabrakło naszych reprezentantów.

Zawody odbywały się w spokojnym tempie, a czołówka biegła nieco rozciągnięta, bez szczególnej przewagi któregokolwiek z biegaczy. Tradycyjnie na szpicy kręciło się wielu Norwegów, był Fin Niskanen, Szwed Lapalus czy Włoch Pellegrino. Na pierwszej lotnej premii trzy pierwsze pozycje zajęli Norwegowie w kolejności Golberg, Toenseth i Krueger, na drugiej (po 12,5 kilometra pierwszy był Fin Niskanen. Dopiero po 15 kilometrze do aktywniejszego prowadzenia wyścigu włączył się Johannes Klaebo, który początkowo nie odjechał rywalom, a dopiero w samej końcówce pokazał moc i zaczął się oddalać od reszty stawki, co pozwoliło mu samotnie przekroczyć linię mety. Walkę o kolejne pozycje również stoczyli ze sobą głównie rodacy zwycięzcy, których w pierwszej ósemce było aż sześciu, przeciwstawić się tej nawałnicy potrafił się jedynie Szwed Poromaa (trzecia pozycja), którego wyprzedził jeszcze minimalnie Paal Golberg.

Zwycięzca Pucharu Świata znany był już wcześniej, bo bezpieczną przewagą legitymował się Johannes Klaebo, dzisiejszy zwycięzca, który na koniec sezonu zanotował prawie 500 pkt przewagi nad Paalem Golbergiem. Podium uzupełnił Włoch Federico Pellegrino, kolejne trzy miejsca zajęli kolejni reprezentanci Norwegii. Sześć pierwszych pozycji zajęli za to Norwegowie w rankingu Małej Kryształowej Kuli za dystanse, tutaj jednak Klaebo był gorszy niż Golberg, który miał o 104 punkty więcej niż jego kolega. Trzecim najlepszym zawodnikiem w tej klasyfikacji został Didrik Toenseth.

Ciekawie wygląda sytuacja wśród zawodników do lat 23, tutaj bowiem trudno szukać w ścisłej czołówce Norwegów. Najlepszy był Amerykanin Ben Ogden, który wyprzedził Szwedów Poromee i Angera, pierwszy rodak Klaebo zajał "dopiero" siódmą pozycję.

Niestety, blado wypadają tutaj osiągnięcia naszych reprezentantów. Do lat 23 żaden z naszych panów nie zapisał się w klasyfikacji, najwyższą pozycją spośród biało-czerwonych wylegitymował się Maciej Staręga, który był 19. w rankingu sprinterów, zebrał tutaj 352 "oczka", na 50. miejscu uplasował się Kamil Bury (136 punktów), 69. był jego brat Dominik (75 punktów). Jeszcze gorzej wygląda sytuacja na dystansach, najlepszy z Polaków Dominik Bury zdobył 144 punkty, co wystarczyło do zajęcia 53. lokaty, Kamil i Maciej nie zapunktowali ani razu. W klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Maciej Staręga, który na przestrzeni całego sezonu okazał się 44. biegaczem, 48. był Dominik Bry, jego brał zajął 96. miejsce.