PKO Ekstraklasa: wygrana Piasta w derbach

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 31.03.2023, 22:42

Piast Gliwice wygrał 1:0 z Górnikiem Zabrze w meczu 26. kolejki PKO Ekstraklasy. Zwycięską bramkę dla podopiecznych Aleksandara Vukovicia zdobył Grzegorz Tomasiewicz.

Po gospodarzach nie widać było brakło cennego ogniwa, jakim był Damian Kądzior. Były gracz Dinama Zagrzeb znalazł się w awizowanym składzie, ale doznał urazu na rozgrzewce. Za czerwoną kartkę w derbach nie mógł uczestniczyć Patryk Dziczek. Gracze Górnika zostawiali sporo przestrzeni ofensywnym piłkarzom Piasta, którzy dzięki temu mieli szerokie pole manewru przy kontrach. W pierwszej takiej sytuacji ze strzałem Michała Chrapka poradził sobie Daniel Bielica. W 12. minucie Alexandros Katranis uderzył prawą nogą, a piłka po odbiciu się od obrońcy spadła pod nogi Grzegorza Tomasiewicza, który z zimną krwią wpisał się na listę strzelców. W kolejnych minutach nadal lepszą drużyną byli gliwiczanie. Na przeszkodzie, by zdobyć drugą bramką, stawał jednak bramkarz. Po inauguracyjnych czterdziestu pięciu minutach zabrzanie oddali tylko jeden strzał, do tego niecelny.

W drugiej odsłonie wstrząsnąć gośćmi miały trzy zmiany dokonane w przerwie. Gracze Jana Urbana prezentowali się nieco lepiej, ale nadal znacznie poniżej oczekiwań. Piast oddał im piłkę, ale sam też był w stanie stwarzać okazje na podwyższenie prowadzenia. W 53. minucie tuż obok słupka główkował Jakub Czerwiński, dla którego był to dwusetny mecz w Ekstraklasie. Przyjezdni zaczęli od dobrego, lecz niecelnego strzału Daniego Pacheco. To także Hiszpan miał na swojej nodze piłkę meczową w 90. minucie. Jego próba zza pola karnego została odbita przez Frantiska Placha. Dzięki zwycięstwu Piast bardzo przybliżył się do utrzymania i wskoczył na ósme miejsce w tabeli. Górnik musi po 26. kolejce może wrócić do strefy spadkowej.

Piast Gliwice - Górnik Zabrze: 1:0 (1:0)

Bramki: 12' Tomasiewicz

Piast: Plach - Pyrka, Mosór, Czerwiński, Katranis - Ameyaw, Hateley, Tomasiewicz, Chrapek (75' Kaput), Felix (81' Holubek) - Wilczek (67' Sobczyk)

Górnik: Bielica - Bergstrom, Janicki (64' Paluszek), Jensen (46' Wojtuszek) - Janża, Rasak (78' Okunuki), Pacheco, Sekulić (46' Dadok), Podolski, Yokota - van der Hurk (46' Włodarczyk)

Żółte kartki: 90+2' Ameyaw - 39' Pacheco, 78' Rasak, 90' Paluszek

Sędzia: Jarosław Przybył