Wspinaczka sportowa: dominacja Polaków na Pucharze Europy w Tarnowie
Oleg Bkhambri (Voltmetro)/Wikimedia Commons

• Dodał: Paweł Stańczyk
  • Data publikacji: 01.04.2023, 22:10

Znakomicie zaprezentowali się polscy zawodnicy podczas otwierającego międzynarodowy sezon wspinaczkowego LOTTO Pucharu Europy. W sobotnich zmaganiach rozgrywanych przy ANS w Tarnowie wygrywali Aleksandra Mirosław i Marcin Dzieński.

Rywalizacja pań:

Rywalizację pań w całości zdominowały polskie zawodniczki. Do ćwierćfinału w pewny sposób awansowały: Aleksandra Mirosław, Patrycja Chudziak, Natalia Kałucka, Aleksandra Kałucka, jak również Anna Brożek, awans do półfinału wywalczyły: Aleksandra Mirosław, Patrycja Chudziak, Natalia Kałucka i Aleksandra Kałucka, która pokonała Annę Brożek. Tym samym było jasne, że wszystkie miejsca na podium zajmą biało-czerwone.

Do wielkiego finału awansowała Aleksandra Mirosław, której przeciwniczką okazała się Natalia Kałucka. W biegu decydującym o zwycięstwie Mirosław uzyskała czas 6,40 sekundy, co jest czasem szybszym od dotychczasowego rekordu świata wynoszącego 6,53 sekundy. Rywalizująca z nią Kałucka zameldowała się na szczycie z czasem 6,79 sekundy. 3. miejsce wywalczyła w sobotę zwyciężczyni małego finału - Aleksandra Kałucka.

Rywalizacja mężczyzn:

W rywalizacji mężczyzn awans do ćwierćfinału, a następnie półfinału wywalczyli dwaj Polacy - Oskar Szalecki i Marcin Dzieński, który w ćwierćfinale pobił rekord Polski uzyskując 5,31 sekundy. Obaj trafili na siebie w półfinale, gdzie lepszym okazał się Dzieński, na którego czekał w finale Ukrainiec Hryhorii Ilchyshyn. Zwycięsko z tego starcia wyszedł Dzieński, który na szczycie ścianki pojawił się w czasie 5,42 sekundy. W walce o 3. miejsce Szaleckiego pokonał minimalnie Francuz Bassa Mawem.