Podsumowanie lig: hit w Hiszpanii dla Barcelony
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 03.04.2023, 17:13

Za nami kolejny tydzień rozgrywek w europejskich ligach koszykarskich. W hicie 25. kolejki ligi ACB Barcelona wygrała z Lenovo Teneryfa.

Liga hiszpańska

W ramach 25. kolejki najciekawiej zapowiadał się mecz na Teneryfie. Lenovo podejmowało Barcelonę, więc spotkały się drużyny z czołowej czwórki tabeli. W końcówce pierwszej połowy skuteczniejsza była Barca, która prowadziła do przerwy 42:32. Przez pół trzeciej kwarty goście zdobyli tylko dwa punkty i Teneryfa odrobiła straty. Po wsadzie Tima Abromaitisa gospodarze wyszli na prowadzenie 56:55. Poziom emocji wzrastał wraz z zbliżaniem się meczu do końca. W decydującym fragmentach lepsza okazała się Barcelona, która triumfowała 79:76. Marcelinho Huertas zdobył 20 punktów.

W drugim z hitów Walencja zmierzyła się z Cazoo Baskonia. Po wyrównanym całym spotkaniu i emocjonującej końcówce goście wygrali 85:81. Na czele tabeli pozostają trzy drużyny. Oprócz Barcelony i Baskonii jest to także Real Madryt, który pokonał 108:75 Coviran Granada. Dwa mecze w tym tygodniu rozegrała BAXI Manresa. W środę w zaległym starciu przegrała 87:100 z Lenovo Teneryfa (osiem punktów Adama Waczyńskiego). W niedzielę wygrała 80:65 z wyżej notowanym Monbusem Obradoiro, mając nawet 30 oczek zapasu. Adam Waczyński zanotował 12 punktów. Manresa zanotowała siódme zwycięstwo i na dwie wygrane odskoczyła od Realu Betis, który znajduje się w strefie spadkowej. Zespół z Sewilli pomimo dobrego początku przegrał 71:87 z Gran Canarią. Aleksander Balcerowski w 19 minut zdobył 16 punktów, a AJ Slaughter nie zanotował dorobku punktowego w 18 minut. Casademont Saragossa uległ na wyjeździe 68:81 Surne Bilbao Basket. Marcel Ponitka nie zdobył punktów w sześć minut.

Liga turecka

Dwie drużyny z polskimi reprezentantami przegrały sobotnie mecze. Yukatel Merkefezendi przegrał praktycznie wygrane spotkanie z Pinarem Karsiyaką. Trzeci zespół w tabeli zwyciężył 109:101 dopiero po trzeciej dogrywce. Tomasz Gielo w niecałe pół godziny zdobył tylko dwa punkty. Besiktas uległ na wyjeździe 67:79 liderowi ligi, Turk Telekom. Michał Sokołowski zanotował siedem oczek. Zespół Igora Milicicia utrzymuje miejsce nad strefą spadkową.

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka pokonali na wyjeździe 69:63 Fos-sur-Mer, czyli ostatnią drużyną w tabeli. Dominik Olejniczak zdobył sześć oczek w 11 minut, a jego ekipa ma zaledwie wygraną straty do fazy play-off. Limoges przegrało 81:89 z Pau-Orthez. Mateusz Wojciechowski zanotował cztery punkty. W meczu na szczycie tabeli AS Monako wygrało 87:68 z Boulogne-Levallois i powiększyło nad nim przewagę do trzech zwycięstw.

Liga grecka

Panathinaikos przerwał serię trzech porażek na ligowych parkietach. Zespół z Aten wygrał pewnie 108:77 z Apollon Patron. Mateusz Ponitka nadal pauzuje z powodu kontuzji.