Euroliga: obrońcy tytułu poza fazą play-off

• Data publikacji: 08.04.2023, 09:00

Przedostatnia, 33. kolejka sezonu zasadniczego Euroligi przyniosła kolejne ważne rozstrzygnięcia. Anadolu Efez przegrało w derbach z Fenerbahce i straciło szansę na obronę tytułu.

Anadolu Efez w meczu derbowym z Fenerbahce w przypadku zwycięstwa przedłużyłoby swoje szanse na wejście do fazy pucharowej. W drugiej kwarcie Fenerbahce zdobyło dziesięć punktów przewagi, ale goście później zmniejszyli ją do dwóch oczek. Decydujące okazały się ostatnie minuty, kiedy zespół gospodarzy zanotował serię 10:0 i różnica z czterech wzrosła do czternastu oczek. Ostatecznie piąte w tabeli Fenerbahce wygrało 103:86, a Nigel Hayes-Davis zdobył 26 punktów. Już na pół minuty przed końcem trener Anadolu, Ergin Ataman podziękował Dmitrisowi Itoudisowi i udał się do szatni. Nie trudno ukryć rozczarowania w zespole, który właśnie stracił szansę na trzecie z rzędu trofeum, nie awansując nawet do czołowej ósemki.

W grze o fazę play-off pozostali Cazoo Baskonia i Żalgiris Kowno. Zespół z Kraju Basków obronił ósme miejsce, pokonując po efektownej i skutecznej grze 120:100 LDLC Asvel Villeurbanne. Żalgiris jest dziewiąty z takim samym bilansem, jak Baskonia dzięki wygranej z pewnym awansu Maccabi Tel Awiw. Decydujący rzut wolny w wyrównanym starciu na 21 sekund przed końcem trafił Isaiah Taylor, a goście z Izraela nie wykorzystali swojej szansy na zwycięstwo. Kolejnym zespołem z awansem jest Partizan Belgrad. Ekipa z Serbii po emocjonującej rywalizacji pokonała na wyjeździe czwarte w tabeli AS Monako 88:84. Z sukcesu drużyny ze swojego kraju mógł cieszyć się zasiadający na trybunach lider tenisowego rankingu Novak Djoković, który zagra teraz w turnieju w Monako.

Bardzo ciekawe jest na szczycie tabeli. Olympiakos przegrał 79:87 z Crveną Zvezdą Belgrad i został dogoniony przez Real Madryt. Zespół z Hiszpanii sięgnął po 23. zwycięstwo, wygrywając pewnie 79:67 z Bayernem Monachium. Dzień później Barcelona przegrała 76:84 z EA7 Emporio Armani Mediolan. Tym samym na kolejkę przed końcem dwie najwyższej sklasyfikowane drużyny mają taki sam bilans zwycięstw i porażek, a Barca traci jedną wygraną. Mateusz Ponitka nie wrócił jeszcze do składu Panathinaikosu. Jego zespół przegrał 84:88 z Albą Berlin i zajmuje 15. miejsce w rankingu. Jeszcze nie wiadomo, czy Polak zagra za tydzień w ostatnim meczu sezonu.