PGNiG Superliga kobiet: ważny triumf beniaminka w Koszalinie, kolejna przegrana "Niebieskich"
PressFocus

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 15.04.2023, 23:27

Spotkania 22. serii grupy spadkowej PGNiG Superligi kobiet przyniosły wiele emocji. Faworyzowane szczypiornistki EKS-u Start Elbląg nie bez problemów wygrały na wyjeździe z KPR Ruchem Chorzów 31:28. Natomiast zawodniczki MKS PR URBIS Gniezno zainkasowały cenny komplet punktów, pokonując Młyny Stoisław Koszalin 32:24.

W Chorzowie szczypiornistki miejscowego Ruchu podejmowały EKS Start Elbląg. Reprezentantki Górnego Śląska, które nie mają już szans na utrzymanie w PGNiG Superlidze kobiet, bardzo dobrze rozpoczęły to spotkanie. Po trafieniu Nadii Bury gospodynie prowadziły 5:2. Faworytki z Elbląga dosyć szybko odrobiły straty, a w 14. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 5:5. Miejscowe nie zamierzały odpuszczać i w 22. minucie dzięki "siódemce" wykorzystanej przez Polinę Masalovą Ruch miał dwubramkową zaliczkę (10:8). Natomiast końcówka pierwszej połowy należała do drużyny gości. Podopieczne Romana Monta z nawiązką odrobiły straty i na półmetku rywalizacji prowadziły 13:11. Po zmianie stron elblążanki powiększyły różnicę. W 38. minucie wskutek udanej akcji Weroniki Weber było 19:15 dla Startu. "Niebieskie" nie spuściły głów i notując świetną serię, wróciły do gry. Po skutecznym rzucie Patrycji Wiśniewskiej chorzowianki wyrównały stan rywalizacji (19:19). Reakcja wyżej notowanej drużyny z Elbląga była natychmiastowa. Zawodniczki Startu odbudowały przewagę, doprowadzając do wyniku 26:21. Przyjezdne utrzymały korzystny rezultat do ostatniej syreny i zwyciężyły 31:28, umacniając się na siódmym miejscu w PGNiG Superlidze kobiet.

Przed spotkaniem w Koszalinie pomiędzy Młynami Stoisław a MKS-em PR URBIS Gniezno ósme w tabeli gnieźnianki miały tylko dwa punkty przewagi nad swoimi rywalkami. Koszalinianki chcąc opuścić dziewiąte miejsce, którego zajęcie jest równoznaczne z grą w barażu o utrzymanie, musiały pokonać beniaminka z Gniezna. Natomiast to podopieczne Roberta Popka od początku były skuteczniejsze, co pozwoliło im na zbudowanie przewagi. Po pierwszym kwadransie przyjezdne prowadziły 6:4. Reprezentantki Wielkopolski poszły za ciosem i w 20. minucie dzięki trafieniu Mileny Kaczmarek powiększyły różnicę do pięciu bramek (11:6). Odpowiedź gospodyń była zdecydowana. Koszalinianki zanotowały świetną serię, co pozwoliło im na objęcie prowadzenia 12:11. Na półmetku rywalizacji było 14:12 dla Młynów. Ekipa z Gniezna świetnie rozpoczęła drugą odsłonę, a w 35. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 15:14 na ich korzyść. Kluczowy dla losów spotkania był fragment pomiędzy 42. i 48. minutą. Szczypiornistki beniaminka zaprezentowały się świetnie w defensywie oraz skutecznie w ataku, przez co odskoczyły rywalkom na siedem bramek (24:17). W końcówce drużyna gości zachowała koncentrację i zwyciężyła 32:24. Dzięki tej wygranej na dwie serie przed końcem sezonu ekipa z Gniezna ma pięć punktów przewagi nad miejscem barażowym.

Wyniki meczów 22. serii grupy spadkowej PGNiG Superligi kobiet:

KPR Ruch Chorzów - EKS Start Elbląg 28:31 (11:13)
KPR Ruch Chorzów: Ciesiółka - Masalova 6, Wiśniewska 6, Bury 5, Masiuda 3, Bondarenko 2, Doktorczyk 2, Kiel 1, Stokowiec 1, Sytenka 1, Iwanowicz 1, Kalyhina
EKS Start Elbląg: Ciąćka, Hypka - Gęga 6, Głębocka 5, Weber 5, Stapurewicz 3, Szczepanik 3, Wołoszyk 3, Dworniczuk 2, Tarczyluk 2, Kostuch 2, Owczarek, Knezević, Stefańska

Młyny Stoisław Koszalin - MKS PR URBIS Gniezno 24:32 (14:12)
Młyny Stoisław Koszalin: Filończuk, Al. Nowicka - Bayrak 6, Kubisova 6, Lipok 5, Szynkaruk 4, Choromańska 1, Ad. Nowicka 1, Zaleśny 1, Rycharska, Kowalik, Urbaniak
MKS PR URBIS Gniezno: Hoffmann, Cieślak - Hartman 10, Kasprowiak 5, Kaczmarek 5, Świerżewska 5, Nurska 4, Łęgowska 2, Matysek 1, Guziewicz, Chojnacka