Podnoszenie ciężarów - ME: skandal podczas otwarcia imprezy, szósta pozycja Oliwii Drzazgi

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 15.04.2023, 21:22

W sobotę w Erywaniu rozpoczęły się mistrzostwa Europy, wchodzące w skład kwalifikacji olimpijskich. Podczas ceremonii otwarcia doszło do olbrzymiego skandalu, jednak nie miało to wpływu na przebieg dotychczasowej rywalizacji. Pierwszego dnia zaprezentowała się Oliwia Drzazga, która w kategorii do 49 kg zajęła szóstą pozycję.

Podczas ceremonii otwarcia do olbrzymiego skandalu, który spowodował wycofanie się z imprezy. Nie od dziś wiadomo o napiętych relacjach na linii Armenia – Azerbejdżan, a haniebny akt spalenia azerskiej flagi podczas prezentacji spowodował wycofanie się tej reprezentacji z imprezy. To pewnie nie koniec, bowiem bardzo możliwe, że nieco bardziej surowe konsekwencje wyciągnie federacja podnoszenia ciężarów – czy to europejska, czy światowa.

Wróćmy jednak do czysto sportowej rywalizacji. Pierwszego dnia rozegrany zostały dwie kategorie wśród kobiet. W kategorii do 45 kg bezkonkurencyjna okazała się Cansu Bektas z Turcji, która wygrała każdy z bojów. Srebrny medal powędrował do Rumunki Adriany Cosminy Pany, która obroniła drugie miejsce zajmowane po rwaniu. W podrzucie świetnie zaprezentowała się  Marta Garcia Rincon z Hiszpanii, której mały brąz za rwanie dał także brązowy medal w dwuboju.

W drugiej sobotniej rywalizacji na pomoście oglądaliśmy Oliwię Drzazgę w kategorii do 49 kg. 73 kg po rwaniu dawały Polce dopiero 10. pozycję na półmetku rywalizacji. Najmłodsza w stawce nasza reprezentantka w podrzucie zaliczyła tylko pierwsze podejście do 94 kg, jednak nawet to pozwoliło jej awansować w kwalifikacji i zakończyć zmagania na szóstej pozycji. Złoto zdobyła startująca w swojej własnej lidze Mihaela Valentina Cambei, której w dwuboju do uzyskania 200 kg zabrakło tylko dwóch, dzięki czemu pobiła nowy rekord Europy. Srebro zdobyła, dzięki świetnemu podrzutowi, Giulia Imperio z Włoch, a brązowy medal powędrował do Anheliny Łomachyńskiej z Ukrainy.