EBLK: Polski Cukier AZS UMCS Lublin z historycznym tytułem!
Dawid Lis

• Data publikacji: 15.04.2023, 22:10

Sobotni mecz w Polkowicach zdecydował o najważniejszym rozstrzygnięciu w Energa Basket Lidze Kobiet w sezonie 2022/23. Polski Cukier AZS UMCS Lublin wygrał po emocjonującym spotkaniu 83:82 z BC Polkowice i zdobył pierwszy w historii mistrzowski tytuł.

Seria finałowa była niezwykle wyrównana. Po decydującego, piątego meczu obydwie drużyny wygrały po jednym spotkaniu u siebie i na wyjeździe. W sobotni wieczór w Polkowicach rozegrano najważniejsze starcie całego sezonu w EBLK. Gospodynie miały przewagę parkietu, ale wydawało się, że w tej rywalizacji nie ma to większego znaczenia. Mecz rozpoczął się znakomicie dla Polskiego Cukru, który w czwartej minucie prowadził 11:4. Lublinianki wypracowały nawet dziesięć punktów przewagi (18:8), ale od wyniku 13:20 polkowiczanki zanotowały serię 11:0.

Kolejne fragmenty gry przed przerwą, jak i po niej przebiegły pod znakiem wyrównanej batalii. Na koniec trzeciej kwarty ekipa gości prowadziła 64:63. Na ponad trzy minuty przed końcem Polski Cukier AZS UMCS prowadził 80:72. Jednak gospodynie walczyły do końca o tytuł. W ostatniej minucie miały zaledwie dwa punkty straty - 78:80. Końcówka rozstrzygnęła się na linii rzutów wolnych. Po dwóch trafieniach Aleksandry Zięmborskiej zespół z Lublina wygrywał 83:80. BC Polkowice miało ostatnią akcję. Erica Wheeler nie trafiła zza łuku, a Zala Friskovec zdobyła tylko dwa punkty. Tym samym "Pszczółki" triumfowały 83:82 i zdobyły pierwszy w historii tytuł mistrzyń Polski. Sparkle Taylor zdobyła dla nich 27 punktów w decydującym meczu.

BC Polkowice - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 82:83 (24:22, 17:23, 22:19, 19:19) 2:3 w serii

Polkowice: Wheeler 21, Gertchen 17, Telenga 12, Gajda 8, Spanou 8, Friskovec 8, Zasada 6, Puter 2, Cado, Stępień

Lublin: Taylor 27, Zięmborska 21, Stanacev 16, Mack 12, Ziętara 3, Zec 2, Yurkevichus 2, Trzeciak 0, Zając, Goszczyńska, Nassisi.