ATP Monte Carlo: Rublow najlepszy na Lazurowym Wybrzeżu!
sirobi 2019

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 16.04.2023, 17:54

Andriej Rublow(6.ATP) pokonał Holgera Rune(9.ATP) w finale turnieju w Monte Carlo i zdobył najcenniejszy tytuł w zawodowej karierze. 25-latek nigdy wcześniej nie wywalczył tytułu w turnieju rangi ATP 1000.

Obaj panowie spotykali się dotychczas dwukrotnie na światowych kortach. Ich pierwszy pojedynek miał miejsce w ubiegłym roku w turnieju ATP 1000 w Paryżu i tam w dwóch setach(6:4,7:5) wygrał Rune. W tegorocznym Australian Open górą po trudnej batalii był Rublow(6:3,3:6,6:3,4:6,7:6(9)). Jako, że obaj są ostatnio w dobrej formie, zapowiadał się naprawdę dobry mecz.

Pierwszy set był wyrównany i zacięty, a przewaga przechodziła raz na jedną, a raz na drugą stronę. Pierwszego breaka w drugim gemie miał Duńczyk, ale nie potrafił go wykorzystać. Chwilę później sam był mocno zagrożony, kiedy dwie piłki na przełamanie wywalczył sobie Rublow. On też jednak nie wykazał się skutecznością. W szóstym gemie Rune przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 4:2. Nie nacieszył się on jednak zbyt długo przewagą. W następnym gemie Rosjanin po wykorzystaniu piątego break pointa wyrwał mu podanie i wyrównał stan meczu. W dziewiątym gemie Rublow miał kolejną szansę na przełamanie i wyjście na prowadzenie, ale Rune się wybronił. Końcówka należała do tenisisty ze Skandynawii. Holger Rune przełamał po raz drugi przeciwnika i po prawie godzinie zakończył partię.

Drugi set rozpoczął się prowadzenia 2:0 Rublowa, po tym, jak wywalczył on przełamanie. Nie cieszył się jednak długo przewagą, ponieważ chwilę później Rune odrobił stratę i wyrównał na 2:2. Od tej pory na korcie istniał już tylko Rosjanin, który dwukrotnie przełamał Duńczyka, pewnie wygrywał swoje podania i wykorzystując drugą piłkę setową, wyrównał stan meczu.

Decydującą partię dużo lepiej rozpoczął Holger Rune. Przełamał on serwis Rublowa, wygrywał swoje podania, chociaż nie bez problemów, bo Rosjanin też miał szanse na przełamanie i wyszedł na prowadzenie 4:2. Wtedy to Duńczyka zaczęły trapić problemy zdrowotne i był zmuszony skorzystać z pomocy medycznej. Pomimo interwencji zawodnik nie był już w stanie kontynuować rywalizacji na poziomie dającym mu szansę na wygraną z dobrze dysponowanym rywalem. Rublow dwukrotnie przełamał Rune, pewnie serwował i szybko doprowadził do piłek meczowych. Ambitny Holger obronił pierwszą z nich, ale drugiej już nie był w stanie i to rywal cieszył się ze zwycięstwa po trwającym ponad dwie i pół godziny meczu.

Andriej Rublow [5] – Holger Rune(DEN) [6] 5:7 6:2 7:5