Podnoszenie ciężarów - ME: pierwsze złoto dla gospodarzy

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 17.04.2023, 20:15

Dziś na pomoście w Erywaniu toczyła się rywalizacja w dwóch konkurencjach. Panie rywalizowały w kategorii do 59 kilogramów, natomiast panowie z udziałem naszego Marka Komorowskiego walczyli w kategorii do 67 kilogramów.

59 KG KOBIET

W tej konkurencji po złoto sięgnęła reprezentantka Ukrainy,22-letnia Kamila Konotop. Dla tej zawodniczki to drugi medal ME. Poprzednio Konotop była najlepsza w Moskwie w 2021 roku i wywalczyła srebro w ubiegłym roku w Tiranie. Ukrainka zarówno w rwaniu jak i w podrzucie ustanowiła rekord Europy, co przełożyło się również na rekord kontynentu w dwuboju.

Srebrny medal wywalczyła Nina Sterckx. Belgijka jest brązową medalistką ME z Tirany i Moskwy, ale w kategorii 55 kilogramów. Po przejściu do wyższej kategorii również odnosi sukcesy. Brązowy medal wywalczyła kolejna z Ukrainek, Nadiia Shpilka, której do srebra zabrakło zaledwie dwóch kilogramów.

67 KILOGRAMÓW MĘŻCZYZN

W tej kategorii niepokonany okazał się reprezentant gospodarzy, Gor Sahakyan, który był najlepszy zarówno w rwaniu jak i w podrzucie. Srebrny medal wywalczył Hiszpan Acoran Hernandez Mendoza, który poprawił się o jeden stopień podium w stosunku do ME z ubiegłego roku z Tirany. Brązowy krążek wywalczył Turek Kaan Kahriman. Warto zaznaczyć, że zdobywcy pierwszego i trzeciego miejsca to jeszcze juniorzy. Na pewno rozczarował Valentin Genchev. Obrońca tytułu z Tirany i brązowy medalista z Moskwy tym razem musiał się zadowolić jedynie małym brązowym medalem w podrzucie.

Marek Komorowski zajął 8.miejsce. Polak miał dwie spalone próby w rwaniu, ale ostatecznie w najlepszej udało mu się wyrwać 123 kilogramy. Podrzut Komorowski rozpoczął od spalonej próby. Później było 145 kg i 155 kg co ostatecznie dało mu miejsce w czołowej ósemce ME.