Zapasy - ME: Sebastian Jezierzański z brązowym medalem!

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 19.04.2023, 19:46

Dziś na matach w Zagrzebiu mieliśmy sporo polskich emocji. O awans do finału rywalizacji w swoich kategoriach walczyły Anna Łukasik i Katarzyna Krawczyk, a bezpośrednią walkę o medal stoczył również Sebastian Jezierzański. Polak medal zdobył, co na pewno kibiców zapasów w naszym kraju bardzo ucieszyło.

KOBIETY

50 KG

W tej kategorii rywalizowała Anna Łukasik brązowa medalistka MŚ i ME. Polka w ćwierćfinale poprzez wykonanie akcji technicznej pokonała Litwinę Gabiję Dilyte 4-0 i w półfinale rywalizowała z reprezentantką Azerbejdżanu, Mariją Stadnik. Faworytką starcia była Azerka, która jest dwukrotną srebrną i dwukrotną brązową medalistką igrzysk olimpijskich, sześciokrotną medalistką mistrzostw świata i ma osiem medali mistrzostw Europy. Niestety w pojedynku z dużo bardziej utytułowaną rywalką Polka nie miała wiele do powiedzenia i wysoko uległa na punkty 0-9. Łukasik pozostanie jeszcze walka o medal brązowy.

W finale Azerka zmierzy się z Ukrainką Oksaną Livacz. O brąz powalczą Włoszka Emanuela Liuzzi i Bułgarka Miglena Selishka. Rywalkę Anny Łukasik wyłoni repasaż pomiędzy Julie Sabatie z Francji i Evin Demirhan z Turcji.

55 KG

W tej kategorii świetnie zaprezentowała się Katarzyna Krawczyk. Dwukrotna medalistka ME i zdobywczyni brązowego medalu MŚ w ćwierćfinale na punkty pokonała Turczynkę Bedihę Gun 6-3. Gun to czterokrotna brązowa medalistka mistrzostw kontynentu. W półfinale Polka rywalizowała z Rumunką Andreeą Aną.  Rumunka była zdecydowanie aktywniejsza i po prostu lepsza w pojedynku półfinałowym. Ostatecznie Ana wygrała 10-4. Polce pozostanie walka o medal brązowy. Rywalką Krawczyk będzie Elnura Mammadoba z Azerbejdżanu. Drugi mecz o brąz rozstrzygną między sobą Tatiana Debien z Francji i Annika Wendle z Niemiec.

W finale tej konkurencji powalczą Erika Bognar z Węgier i Andreea Ana z Rumunii.

59 KG

W tej kategorii nasz kraj reprezentowała Anhelina Łysak brązowa medalistka MŚ z 2022 roku oraz srebrna medalistka ME z 2021(wówczas w kat. 57 kg). Polka sprawiła nam niemiłą niespodziankę i już w pierwszej walce przegrała z raczej mało znaną Norweżką Othelie Hoie na punkty 4-6.

W finale tej konkurencji zmierzą się Anastazja Nichita z Mołdawii i Julia Tkacz z Ukrainy. O brązowe medale powalczą Othelie Hoie z Norwegi i Eda Tekin z Turcji oraz Sandra Paruszewski z Niemiec i Alyona Kolesnik z Azerbejdżanu.

68 KG

W tej kategorii nasz kraj reprezentowała Natalia Strzałka. Polka już w ćwierćfinale przegrała na punkty z Francuzką Koumbą Larroque, która ma na koncie trzy medale ME i trzy medale MŚ. Pojedynek zakończył się zwycięstwem na punkty faworytki 5-1.

W tej konkurencji o złoto powalczą Bułgarka Yuliana Yaneva i Ukrainka Ałła Belinska. O brązowe medale zawalczą Zsuzsanna Molnar ze Słowacji i Koumba Larroque z Francji. Rywalką Czeszki Adeli Hanzlickovej będzie zwyciężczyni repasażu pomiędzy Turczynką Nesin Bas i Węgierką Noemi Szabados.

76 KG

W tej konkurencji nie mieliśmy naszej zapaśniczki. O złoto powalczą Yasemin Adar z Turcji i Martina Kuenz z Austrii. O brązowe krążki powalczą Anastasiia Osniach z Ukrainy i Catalina Axente z Rumunii oraz Cynthia Vescan z Francji i Marion Bye z Norwegii.

MĘŻCZYŹNI

61 KG

Brązowe medale w tej konkurencji zdobyli Turek Emrah Ormanoglu, który pokonał 2-1 Francuza Armana Eloyana oraz Gruzin Shota Phartenadze, który 6-5 wygrał z Ukraińcem Tarasem Markovychem.

Złoty medal wywalczył Ormianin Arsen Harutyunyan który pokonał Albańczyka Zelimkhana Abakarova 5-2. Dla 23-letniego reprezentanta Armenii to trzeci złoty medal ME, dla jego rywala to pierwszy taki krążek w karierze.

74 KG

W tej kategorii brązowe medale powędrowały do Turka Sonera Demirtasa  i Gruzina Avtandila Kentchadze. Rywal Demirtasa, Bułgar Ali-Pasha Umarpashaev oddał pojedynek walkowerem z powodu doznanej w półfinale kontuzji, a Gruzin wygrał 8-0 z Ormianinem Hrayrem Alikhanyanem.  Po złoty medal w tej kategorii, po wyrównanej walce sięgnął Słowak, Tajmuraz Salkazanov, który 3-1 pokonał Włocha Franka Chamizo. Dla reprezentanta Słowacji to drugi złoty medal w ME. Ponadto Salkazanov ma również na koncie trzy medale MŚ. Zdecydowanym faworytem był Włoch i jego porażka jest zaskoczeniem. Chamizo to brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro, dwukrotny mistrz świata oraz czterokrotny mistrz Europy. Tym razem musi się zadowolić brązem i znieść drugą porażkę z tym rywalem w finale mistrzostw kontynentu.

86 KG

W tej kategorii brązowy medal wywalczył Sebastian Jezierzański. Polak po wyrównanym, dość zachowawczym pojedynku pokonał Mołdawianina, Georgija Rubajewa i dołożył do swojej kolekcji drugi brązowy medal ME. Wynik punktowy starcia(1-1) jest godny odnotowania ponieważ niezbyt często w zapasach się takie wyniki widuje. Poprzedni medal nasz zawodnik zdobył w ubiegłym roku w Budapeszcie. Drugi brązowy krążek wywalczył Azer Abubakr Abakarow, który pewnie pokonał Słowaka Borisa Makojeva 7-4. Tę kategorię wygrał Grek Dauren Kurugliov, który w finale pokonał reprezentanta San Marino, Mylesa Amine 3-1, który jest brązowym medalistą olimpijskim w tej kategorii z Tokio.