FIBA Europe Cup: Anwil wygrał w pierwszym spotkaniu finału
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 19.04.2023, 21:00

Anwil Włocławek pokonał we własnej hali Cholet Bakset 81:77 w pierwszym spotkaniu finałów FIBA Europe Cup. Spotkanie rewanżowe odbędzie się za tydzień.

Polska drużyna wydawała się być faworytem przed finałowym dwumeczem FIBA Europe Cup z Cholet Basket. Włocławianie w pierwszej części sezonu nie spisywali się nadzwyczajnie, ale od ponad miesiąca znajdują się w znakomitej formie. Anwil wygrał swoich ostatnich 8 spotkań co pozwoliło im na awans do finału europejskich rozgrywek, oraz miejsce gwarantujące udział w play-offach Energa Basket Ligi. Francuscy rywale jednak również spisywali się nieźle i w swojej rodzimej lidze są już pewni udziału w fazie play-off.

Włocławianie rozpoczęli spotkanie przed własną publicznością bardzo dobrze. Co prawda wynik meczu otworzyli zawodnicy Cholet, którzy objęli prowadzenie 2:0, ale był to jedyny moment, w którym przyjezdni "byli z przodu". Gospodarze zanotowali następnie serię 11:0 i wyraźnie odskoczyli od rywali. Od tego momentu gra była jednak już znacznie bardziej wyrównana i przewaga polskiej ekipy falowała. Cholet zdołało dojść miejscowych na 3 punkty, ale dobra końcówka Anwilu sprawiła, że po pierwszej części gry był on na prowadzeniu 28:22. Druga kwarta to już jednak niestety zupełnie inna historia. Przewaga polskiej ekipy zniknęła niemal momentalnie. Przyjezdni całkowicie przejęli inicjatywę i dzięki fantastycznej grze w ofensywie objęli prowadzenie. Cholet zdobyło 31 punktów w drugiej kwarcie i przed zmianą stron to oni prowadzili 53:49.

Druga połowa spotkania zdecydowanie odbiegała od tego co mogliśmy zobaczyć w pierwszych dwóch kwartach. Tempo gry zdecydowanie spadło i żadna z ekip nie pokazała się z dobrej strony w ataku. Obie nie były w stanie przekroczyć skuteczności na poziomie 38%. W tym wszystkim na szczęście nieco lepiej prezentowała się polska ekipa. Anwil pomimo problemów zdołał urwać trzy punkty z przewagi rywali i przed startem ostatniej kwarty przegrywali tylko jednym punktem. Po krótkiej przerwie gra wciąż nie porywała, ale podobnie jak w trzeciej części gry to Anwil był lepszą ekipą. Włocławianie rozpoczęli partię od trafienia zza łuku i natychmiast objęli prowadzenie, którego nie oddali już do samego końca spotkania.

Anwil Włocławek pokonał ostatecznie Cholet Basket 81:77 w pierwszym spotkaniu finałowego dwumeczu FIBA Europe Cup. Włocławianie są więc w niezłej sytuacji przed rewanżowym starciem we Francji.

Anwil Włocławek - Cholet Basket 81:77 (28:22, 21:31, 15:12, 17:12)

Anwil: Greene IV 20, Sanders 16, Williams 12, Sobin 9, Moore 8, Nowakowski 7, Petrasek 7, Łączyński

Cholet: Artis 19, Dallo 17, Sako 14, Campbell 10, Ellis 8, Patton 7, Robineau 2