Liga Konferencji Europy: AZ wygrywa w karnych i melduje się w półfinale!
Jana de Blois/CC BY-SA 3.0 NL/Wikimedia Commons

• Dodał: Aliaksandr Morozau
  • Data publikacji: 20.04.2023, 21:44

Piłkarze AZ Alkmaar odrobili w rewanżu straty z Brukseli, a potem po serii rzutów karnych pokonali Anderlecht i zameldowali się w półfinale Ligi Konferencji Europy.

Po porażce 0:2 w Brukseli piłkarze AZ Alkmaar chcieli przed własną publicznością odrobić straty i awansować. Mecz idealnie się dla nich ułożył, gdy już w 5. minucie sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł Vangelis Pavlidis i pewnie uderzył dając miejscowym prowadzenie. Niespełna dziesięć minut później było już 2:0. Na listę strzelców ponownie wpisał się Pavlidis, wykorzystując tym razem podanie Jensa Odgaarda. Mimo, że to Anderlecht dłużej grał piłką, to podopieczni trenera Pascala Jansena stwarzali więcej okazji i do przerwy odrobili wszystkie straty z Brukseli.

Po zmianie stron obraz gry niewiele się zmienił i wciąż dominowali gospodarze. Najdogodniejszą okazję stworzyli oni w 84. minucie, gdy rezerwowy Milos Kerkez trafił tylko w prawy słupek. W regulaminowym czasie gry wynik się już nie zmienił, a to oznaczało dodatkowe 30 minut na AFAS Stadion. Dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia i do wyłonienia półfinalisty potrzebne były rzuty karne. W tych gospodarze okazali się bezbłędni, zaś w Anderlechcie nie trafili Jan Vertonghen oraz Killian Sardella.

AZ Alkmaar - Anderlecht Bruksela 2:0, 4:2 k. (2:0, 2:0)

Bramki: 5' (k.), 14' Pavlidis

AZ Alkmaar: Ryan - Sugawara, Chatzidiakos, Beukema, Kerkez (101' de Wit) - Clasie, Mijnans (113' Bazoer), Reijnders - Odgaard (113' Mihailović), Pavlidis (46' Lahdo), van Brederode (101' Meerdink)

Anderlecht Bruksela: Verbruggen - N'Diaye, Vertonghen, Debast, Murillo (62' Sardella) - Amuzu, Ashimeru (90' Arnstad), Refaelov (76' Stroeykens), Diawara (111' Kana), Dreyer - Slimani (106' Angulo)

Żółte kartki: 29' Reijnders, 40' Pavlidis, 59' Kerkez, 80' Mijnans, 114' Clasie - 33' Diawara, 55' Amuzu

Sędziował: Davide Massa