Szachy - Soćko i Rudzińska mistrzami Polski

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 21.04.2023, 20:24

Michalina Rudzińska i Bartosz Soćko wywalczyli wczoraj złote medale indywidualnych mistrzostw Polski w szachach klasycznych. Oba turnieje rozegrano w warszawskich Łazienkach Królewskich.

Rywalizacja wśród pań odbywała się w systemie kołowym (każdy z każdym), a w stawce zobaczyliśmy 10 zawodniczek, w tym najwyżej rozstawioną, debiutującą w MP Alinę Kaszlinską. Rosjanka, która prywatnie jest żoną Radosława Wojtaszka, od zeszłego roku startuje w polskich barwach, debiut zakończyła na podium, ale tylko na najniższym jego stopniu. Jeszcze w 7. rundzie była współliderką, ale remisy z Jolantą Zawadzką i Barbarą Goraj, zepchnęły ją na 3. miejsce. Mistrzynią Polski, po raz drugi z rzędu, dość niespodziewanie została Michalina Rudzińska, która jako jedyna na przestrzeni 9 rund zdołała zgromadzić 6 punktów. Mimo porażki w szóstej rundzie z Klaudią Kulon, aż 4 zwycięstwa przyniosły Rudzińskiej obronę tytułu. Srebrny medal wywalczyła Julia Antolak. Przedostanie miejsce zajęła najbardziej utytułowana w tym gronie Monika Soćko, która w swoim dorobku ma już 19 medali IMP (najwięcej w historii).

W domu państwa Soćków zawiśnie jednak medal IMP 2023, i będzie to medal złoty. W turnieju mężczyzn, rozgrywanym w systemie pucharowym, tryumfował bowiem 45-letni Bartosz Soćko, czyli mąż Moniki. Wywalczył tym samym swój 10 medal tych rozgrywek, w tym trzeci złoty. Mimo braku Jana-Krzysztofa Dudy, zawody stały na wysokim poziomie. Soćko był już bliski odpadnięcia w 1/8 finału, kiedy przegrał pierwszą partię z Oskarem Wieczorkiem, ale udało mu się odrobić punkt w partii nr 2. W przypadku remisu po dwóch pojedynkach, gracze mierzyli się w dwóch partiach szachów błyskawicznych. W wielkim finale Soćko spotkał się z najwyżej rozstawionym Radosławem Wojtaszkiem, który liczył na swój trzeci z rzędu tryumf w IMP. Po remisie w pojedynkach klasycznych, Soćko wygrał czarnymi decydujący mecz w blitzu i sięgnął po złoty medal. Pierwszy medal seniorskich mistrzostw kraju wywalczył zwycięzca spotkania o brąz, Szymon Gumularz.