Kolarstwo torowe - PN: siódme miejsce sióstr Pikulik
Tim Rademacher, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Remigiusz Nowak
  • Data publikacji: 23.04.2023, 06:13

Bez medali zakończyli drugi dzień zmagań Pucharu Narodów Polacy, a najlepiej wypadły siostry Pikulik w madisonie i Alan Banaszek w omnium.

Sobotnie zmagania na welodromie w Milton rozpoczęły się od kwalifikacji sprintu pań, w których wzięły udział Nikola Sibiak i Paulina Petri. Pierwsza z Polek zajęła 11. pozycję, druga 24., najlepsza była Kanadyjka Genest. W fazie pucharowej swój udział na 1/16 finału zakończyła Petri przegrywając z Belgijką Degrendele, Sibiak zaszła o szczebel wyżej, najpierw pokonując Argentynkę Verę, następnie ustępując pola Meksykance Gaxioli. Pogromczynie naszych reprezentantek spotkały się potem w walce o brązowy medal, lepsza okazała się kolarka z Ameryki Południowej, w finale Kanadyjka Mitchell była szybsza niż Kolumbijka Bayona.

Na przestrzeni całego dnia rozgrywane były wymagające zawody omnium panów. Obiecujący początek zaliczył Alan Banaszek, który bez problemów przebrnął bieg eliminacyjny, by następnie w scratchu zając drugie miejsce. Niestety, potem nie było już tak dobrze, Polak był 11. w wyścigu tempowym i 10. w eliminacyjnym, w zmaganiach punktowych zebrał 20 "oczek" za zdublowanie rywali co w ostatecznym rozrachunku dało mu 10. miejsce ze 100 punktami na koncie. Najlepszy w wymagających zawodach okazał się Francuz Grondin, który zajmował wysokie pozycję niemal na wszystkich etapach omnium, a w wyścigu punktowym dwa razy zdublował rywali, za jego plecami znaleźli się Niemiec Teutenberg i Holender van Schip.

Szybko w keirinie panów przepadł Rafał Sarnecki. W pierwszej rundzie w swoim biegu zajął czwartą pozycję, nie udało się również w repasażu, gdzie Polak zajął to samo miejsce. W finale najszybszy był Australijczyk Richardson, podium uzupełnili Niemiec Dornbach i reprezentant Trynidadu i Tobago Paul.

Dobre, siódme miejsce zajęły siostry Pikulik z żeńskim madisonie. Polki aż sześciokrotnie punktowały na okrążeniach, w tym raz wygrały sprint, do drużyn ze ścisłej czołówki zabrakło jeszcze jednak sporo. Najlepsze były Belgijki ze świetną Lotte Kopecky, regularnie wygrywającą na szosie wspomaganą przez Shari Bossuyt, drugie były Belgijki, a trzecie Włoszki.