ATP Banja Luka: Andrej Rublow sensacyjnie przegrał w finale
sirobi 2019

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 23.04.2023, 17:19

Sensacyjnie zakończył się turniej ATP 250 w bośniackiej Banja Luce. Dusan Lajović(70.ATP) pokonał po bardzo wyrównanym pojedynku absolutnego faworyta i niedawnego zwycięzcę z Monte Carlo Andrieja Rublowa(6.ATP). To drugi tytuł Serba w rozgrywkach ATP. Warte uwagi jest to, że Lajović w ćwierćfinale pokonał samego Novaka Djokovicia.

Obaj tenisiści spotykali się na światowych kortach dotychczas dwukrotnie. Miało to miejsce stosunkowo dawno temu, bo w 2016 i 2019 roku i w obydwu meczach górą był Serb, co znamienne oba te pojedynki odbyły się na kortach ziemnych.

Już w pierwszym gemie Rublow miał trzy okazje na przełamanie rywala, ale ich nie wykorzystał. W czwartym gemie po bardzo zaciętej walce Lajović wywalczył przełamanie i wyszedł na prowadzenie 3:1. Rublow obronił cztery breaki, ale przy piątym wiele nie mógł zrobić. Dusan Lajović obronił skromną przewagę już do końca i wykorzystując pierwszą piłkę setową zakończył partię.

Drugą partię lepiej rozpoczął Andriej Rublow. Szybko przełamał rywala, pewnie serwował i wyszedł na prowadzenie 3:0. Lajović szybko odrobił straty i set zaczął się od początku. Kluczowy był dziesiąty gem przy serwisie Serba. Rosjanin zdołał wywalczyć drugie przełamanie i wykorzystując pierwszą piłkę setową wyrównał stan meczu.

Trzeci set rozpoczął się od szalonej szarży niżej notowanego tenisisty. Dusan dwukrotnie przełamał Andrieja, obronił jednego breaka i wyszedł na wysokie prowadzenie 5:1. W ósmym gemie faworyt przełamał Serba, wygrał swojego gema serwisowego i zmniejszył rozmiar strat na 4:5. W kolejnym gemie serwował Dusan Lajović. Serb serwował na mecz. Rosjanin obronił dwie piłki meczowe, ale przy trzeciej nie miał wiele do powiedzenia i sensacja stała się faktem.

Dusan Lajović(SRB) – Andriej Rublow [2] 6:3 4:6 6:4