Lekkoatletyka: rodzeństwo Niedziałków mistrzami Polski w chodzie na 20 km

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 24.04.2023, 10:59

Olga Chojecka i Łukasz Niedziałek wywalczyli wczoraj w Warszawie złote medale mistrzostw Polski w chodzie na 20 km. Zawody odbyły się w ramach cyklu World Athletics Race Walking Tour.

W Warszawie zobaczyliśmy czołowych chodziarzy świata, a to dlatego, że 2. Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup, bo taką nazwę miały organizowane przez naszego 4-krotnego mistrza olimpijskiego zawody, otrzymał najwyższą rangę Gold. Niestety, tuż przed zawodami wycofała się dwójka naszych najbardziej rozpoznawalnych zawodników. Z powodów zdrowotnych, na starcie nie stanęli ani Katarzyna Zdziebło, ani Dawid Tomala.

Pod nieobecność największych rywali, spodziewanie złote medale krajowego czempionatu trafiły do rodzeństwa Niedziałków, choć niestety nie włączyli się oni do walki o podium całych zmagań. Wśród kobiet, Olga Chojecka (z domu Niedziałek) ostatecznie zajęła 8. miejsce z czasem 1:36:02, ale zdobyła swoje pierwsze w karierze seniorskie mistrzostwo Polski. Srebrny medal trafił do 12. na mecie Anny Zdziebło, a podium uzupełniła Kinga Waleriańczyk. Rywalizację wygrała mistrzyni świata, Peruwianka Kimberly García León, która wyprzedziła Brazylijkę Erikę de Senę i Niemkę Saskię Feige.

W rywalizacji mężczyzn siódme miejsce zajął Łukasz Niedziałek (1:24:53), dla którego był to drugi złoty medal MP na tym dystansie. Wicemistrzem kraju został Maher Ben Hlima, Tunezyjczyk posiadający też polskie obywatelstwo. Dzięki wynikowi 1:25:01, który jest jego rekordem życiowym, wypełnił też minimum PZLA na drużynowe mistrzostwa Europy w chodzie, które 21 maja rozegrane zostaną w czeskich Podiebradach. Trzecie miejsce na podium zajął Artur Brzozowski. Najlepszy na trasie okazał się Brazylijczyk Caio Bonfim, który wyprzedził Ekwadorczyka Briana Pintado i Meksykanina Isaaca Palmę.