Podsumowanie lig: dwie kolejki rozegrane w Hiszpanii
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 24.04.2023, 11:40

W tym tygodniu rozegrano aż dwie kolejki w lidze ACB. Nadal na czele tabeli plasują się Barca i Cazoo Baskonia. Pierwszy z zespołów w sobotę pokonał Gran Canarię.

Liga hiszpańska

Korzystając z przerwy między sezonem zasadniczym i fazą play-off w Eurolidze, w lidze ACB kolejka numer 28 została rozegrana w środę oraz czwartek. Jednak nie wszystkie mecze odbyły się w te dni. Już wcześniej awansem Gran Canaria pokonała 100:88 Joventut Badalona. W środę obydwie ekipy wygrały swoje spotkania w 1/4 finału Eurocupu i zagrają ze sobą w półfinale. Nie odbyły się także starcia z udziałem Lenovo Teneryfa i BAXI Manresa, gdyż te zespoły musiały rozegrać decydujący mecz o awans do Final Four Ligi Mistrzów. Wygrała broniąca tytułu drużyna z Teneryfy. Na hiszpańskich parkietach wygrały trzy najwyżej sklasyfikowane ekipy - Barcelona z Coviranem Granada, Cazoo Baskonia z Monbusem Obradoiro, a Real Madryt z Basquet Girona. W starciu dwóch ostatnich drużyn w tabeli Real Betis pokonał 87:77 z Carplusem Fuenlabradą, która ma już znikome szanse na utrzymanie.

Gran Canaria - Joventut Badalona 100:88 (wcześniej awansem)
Casademont Saragossa - BAXI Manresa - 26 kwietnia

W weekend rozegrano 29. kolejkę. Bardzo ciekawie zapowiadał się mecz w Palau Blaugrana. Barcelona pewnie wygrała 87:79 Gran Canarię i utrzymała prowadzenie w tabeli. Dla gości AJ Slaughter zdobył 13 punktów, a Aleksander Balcerowski zanotował 10 oczek. W innym hicie Real Madryt dość zdecydowanie triumfował na wyjeździe 86:76 z Joventutem Badalona. BAXI Manresa walczy o utrzymanie i pokonała 93:83 UCAM Murcję. Adam Waczyński zdobył dziewięć punktów. Manresa jest 15. z dziewięcioma zwycięstwami i wygraną przewagi nad Coviranem Granadą oraz Realem Betis, który po pokonaniu Obradoiro opuścił strefę spadkową. Casademont Saragossa był blisko sprawienia niespodzianki, ale przegrał 70:74 z piątą w tabeli Unicają. Marcel Ponitka spędził na parkiecie 13 minut i rzucił cztery punkty.

Liga turecka

Besiktas walczy o utrzymanie w lidze i za sobą ma bardzo ważne spotkanie. Zespół Igora Milicicia przegrał 84:85 z Aliaga Petkim Spor. W trzeciej kwarcie goście wygrali 30:16, ale Besiktas gonił wynik. W końcówce miał swoją szansę po trafionej trójce oraz przechwycie na połowie rywali, ale jej nie wykorzystał. Michał Sokołowski zdobył 13 punktów w 36 minut. Besiktas spadł do strefy spadkowej, gdyż Gaziantep sensacyjnie pokonał lidera Turk Telekom. Yukatel Merkefezendi poniósł kolejną porażkę z rzędu, przegrywając 72:79 z Fenerbahce, które było zdecydowanym faworytem. Tomasz Gielo zdobył w 28 minut cztery punkty.

Liga grecka

W Grecji rozpoczęła się już faza pucharowa. Ćwierćfinał z Arisem Saloniki był dobrą rozgrzewką dla Olympiakosu Pireus przed rywalizacją z Fenerbahce w play-offach Euroligi. Zespół z Pireusu wygrał dwa spotkania i zapewnił sobie awans. Panathinaikos rozegrał pierwszy mecz z Kolossos Rodos. Drużyna z Aten zwyciężyła 85:76, a Mateusz Ponitka zdobył siedem punktów.