Gimnastyka artystyczna - PŚ: próba sił dla Nikołowej, Polki poza podium
By Celine Vio - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 24.04.2023, 17:23

Stiliana Nikołowa zdominowała zmagania w Pucharze Świata w Baku. Gimnastyczka z Bułgarii pokonała w wieloboju Sofię Raffaeli, a w finałach wywalczyła kolejne trzy złote medale. W rywalizacji drużynowej błyszczały Chinki i Izraelki. Polki tym razem bez miejsca na podium.

Rywalizacja w Pucharze Świata w Baku zapowiadała się emocjonująco, bowiem na liście zgłoszeń widniały nazwiska dwóch najlepszych zawodniczek w stawce – Włoszki Sofii Rafaeli i Bułgarki Stiliany Nikołowej. Poprzednia konfrontacja mistrzyni i wicemistrzyni świata w wieloboju miała miejsce w Sofii i wówczas wyraźnie lepsza była reprezentantka gospodyń. W Baku Nikołowa potwierdziła dominację, po raz kolejny zwyciężając w wieloboju z wyraźną, ponad czteropunktową przewagą nad najgroźniejszą rywalką. Bułgarka zaprezentowała najlepsze układy w stawce z obręczą, maczugami i wstążką. Na najniższym stopniu podium stanęła druga reprezentantka Bułgarii – Jewa Brezaliewa, a kolejne lokaty przypadły wracającej do niezłej dyspozycji po kontuzji Darii Varfalomeev oraz prezentującej w tym sezonie dobrą i równą formę gimnastyczce z Uzbekistanu, Tachminie Ikromowej.

Nie był to natomiast udany weekend dla reprezentantek Polski. Emilia Heichel kwalifikacje wieloboju ukończyła na 32. miejscu w stawce 55. zawodniczek, z nie najwyższą notą 109.000 pkt. Polka słabo zaprezentowała się w pierwszym dniu rywalizacji, zarówno w układzie z obręczą, jak i z piłką, popełniła dużo błędów. Noty odpowiednio 27.600 i 27.050 dwukrotnie pozwoliły uzyskać 38. wynik dnia. Dobry występ reprezentantka Polski zaliczyła z maczugami – ocena 29.000 i 19. miejsce w stawce. Niestety ze wstążką ponownie było słabiej – 25.300 pkt i 38. lokata.

W wieloboju drużynowym świetną passę sprzed tygodnia utrzymała reprezentacja Chin. W Taszkencie Chinki wywalczyły komplet złotych medali, w Baku w wieloboju również pozostały niepokonane, triumfując z wynikiem 70.500. Drugie miejsce przypadło Izraelkom, a trzecie były Azerki. Polki zaprezentowały się nierówno. Za występ z pięcioma obręczami nasze zawodniczki otrzymały notę 31.200, co było dopiero 9. wynikiem w stawce 14. zespołów. Tym samym Biało-Czerwone nie awansowały do finału tej konkurencji, walkę o miejsce w czołowej „ósemce” minimalnie przegrywając z Bułgarkami (31.250). Znacznie lepiej wypadł start z piłkami i wstążkami – ocena 31.050 dała polskiej reprezentacji wysokie czwarte miejsce i w konsekwencji wielobój Biało-Czerwone ukończyły na piątej pozycji, z wynikiem 62.250. „Oczko” wyżej w klasyfikacji uplasowały się Ukrainki (63.700).

Finały z poszczególnymi przyborami to kolejny popis Nikołowej. Bułgarka zwyciężyła w rywalizacji z obręczą, maczugami i wstążką. Złoto w zmaganiach z piłką trafiło do Darji Varfalomeev, która stanęła również na najniższym stopniu podium z maczugami. Sofia Raffaeli finałowe zmagania zakończyła raptem z jednym srebrnym medalem w rywalizacji z obręczą. Trzy medale w Baku wywalczyła Jewa Brezaliewa (srebro z piłką i wstążką oraz brąz z obręczą), dwa brązowe krążki trafiły do Tachminy Ikromowej (piłka, wstążka). Grono medalistek uzupełniła Ukrainka Wiktoria Onoprijenko, która zdobyła srebro z maczugami.

W finałach zbiorówek Chinki, dwukrotnie musiały uznać wyższość zbiorówki izraelskiej. Brązowe medale w rywalizacji z obręczami wywalczyła reprezentacja Ukrainy, a ze wstążkami i piłkami na najniższym stopniu podium stanęły Azerki. Polkom tym razem nie udało się zdobyć medalu Pucharu Świata. Zmagania ze wstążkami i piłkami Biało-Czerwone ukończyły na piątym miejscu, z notą 29.200. Do miejsca na podium zabrakło ponad trzech punktów.

W maju w Baku odbędą się mistrzostwa Europy w gimnastyce artystycznej.