EBL: Twarde Pierniki bliżej utrzymania po ważnym zwycięstwie
Andrzej Romański/PLK

• Data publikacji: 30.04.2023, 19:30

Twarde Pierniki Toruń opuściły strefę spadkową po wygranej w kluczowym meczu z Astorią Bydgoszcz. Zespół z Bydgoszczy spadł na ostatnie miejsce i jest poważnie zagrożony spadkiem.

Wiele wskazywało na to, że dzisiaj w Bydgoszczy rozstrzygnie się kwestia utrzymania w lidze. Spotkały się bowiem dwie ostatnie drużyny w tabeli i Twarde Pierniki musiał wygrać, aby zrównać się bilansem z Astorią, a tym samym pozostać w walce o opuszczenie ostatniego miejsca. Pierwszy bezpośredni mecz tych ekip bydgoszczanie wygrali różnicą czterech punktów. Stawka dzisiejszego pojedynku była gigantyczna.

Po pierwszej minucie Twarde Pierniki prowadziły 5:0. Astoria odpowiedziała serią 8:0. Pierwsza kwarta zakończyła się serialem, ale ze strony gości, którzy wygrywali 29:22 po siedmiu kolejnych oczkach. Torunianie utrzymali swoją wysoką skuteczność także w drugiej części, w której zdobyli 28 punktów. Ich przewaga wynosiła nawet 14 punktów, a na przerwę schodzili ze znakomitym wynikiem 57:45.

W trzeciej kwarcie koszykarze z Bydgoszczy zaczęli zbliżać się do rywali, bo ich sytuacja po pierwszej połowie nie wygląda zbyt ciekawie. Z dwucyfrowej różnicy zmniejszyła się ona do czterech punktów na koniec tej części. Wynik 71:75 pozwalał Astorii myśleć jeszcze o zwycięstwie. Gospodarze gonili rezultat, ale nie mogli doprowadzić do remisu. W końcówce Twarde Pierniki jeszcze odskoczyli na dwucyfrowy zapas i pewnie wygrali 100:90. Co też ważne, torunianie są lepszy bezpośredni bilans starć z Astorią i opuścili po długim czasie strefę spadkową. Do utrzymania wystarczy im wygrana w ostatniej kolejce.

Astoria Bydgoszcz - Arriva Twarde Pierniki Toruń 90:100 (22:29, 23:28, 26:18, 19:25)

Astoria: Smith 35, Henry 15, Simons 11, Wadowski 9, Frąckiewicz 9, Petrilevicius 8, Szymkiewicz 2, Cayo 1, Lewandowski 0, Stupnicki 0, Ulczyński, Grochowski

Twarde Pierniki: Persons 24, Walton 21, Gibbs 17, Gordon 12, Diduszko 9, Cel 7, Kenić 5, Tomaszewski 4, Brunk 1, Sowiński, Szymański, Lipiński.