Podsumowanie lig: Gran Canaria z awansem do fazy play-off
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 01.05.2023, 11:07

W europejskich ligach koszykarskich coraz bliżej jest do końcowych rozstrzygnięć. W Hiszpanii już siedem drużyn awansowało do fazy play-off, a wśród nich jest Gran Canaria po wygranej z Basquet Girona.

Liga hiszpańska

Był to bardzo udany tydzień dla Gran Canarii. W środę po emocjonującym meczu pokonała Joventut w półfinale Eurocupu. W najbliższą środę w wielkim finale o tytuł i awans do Euroligi zespół z Wysp Kanaryjskich powalczy z tureckim Turk Telekom. W międzyczasie drużyna Aleksandra Balcerowskiego i AJ Slaughtera zapewniła sobie spokojny awans do fazy play-off ligi ACB. Gran Canaria jeszcze w trzeciej kwarcie miała 11 punktów straty w meczu z Basquet Girona, ale odrobiła straty i wygrała 78:73. Najskuteczniejszy w swojej drużynie był AJ Slaughter z dorobkiem 17 oczek, a Aleksander Balcerowski nie zdobył żadnego punktu. Gran Canaria zapewniła sobie miejsce w fazie pucharowej, a także awansowała na szóste miejsce po porażce Joventutu z Unicają.

W środku tygodnia w zaległym meczu Casademont Saragossa wygrał 99:88 z BAXI Manresa. Marcel Ponitka zdobył osiem punktów, a Adam Waczyński zanotował dwa oczka. W weekend w 30. kolejce zespół z Saragossy walczył o wygraną z Realem. Po serii 9:0 na początku trzeciej kwarty miał nawet 14 punktów przewagi. Zespół z Madrytu bardziej myślał o euroligowej rywalizacji, ale odrobił straty i triumfował 93:86. Ponitka zagrał przez siedem minut w pierwszej połowie, ale nie rzucił punktów. Manresa po emocjonującej walce przegrała 76:80 z Surne Bilbao Basket. Waczyński zanotował siedem oczek. Casademont ma już trzy wygrane zapasu nad strefą spadkową, a Manresa wyprzedza o tylko jedno zwycięstwo Real Betis i Coviran Granada. Na czele tabeli nadal plasują się Barcelona i Cazoo Baskonia po wygranych odpowiednio z Betisem i Rio Breogan.

Liga turecka

Yukatel Merkefezendi przełamał serię porażek, pokonując 95:91 Gaziantep, ale nadal jest dość daleko od strefy play-off. Tomasz Gielo zdobył osiem punktów. Szansę na dogonienie Gaziantepu dostał Besiktas. Drużyna Igora Milicicia nie wykorzystała tej okazji. W ostatniej kwarcie meczu z Darussafaką Lassa straciła blisko dziesięciopunktową przewagę i rzuciła tylko sześć punktów. Po dogrywce Darussafaka wygrała 100:93, a Besiktas został w strefie spadkowej. Michał Sokołowski rzucił 12 punktów.

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka nie sprawili niespodzianki w wyjazdowym meczu z wiceliderem tabeli Boulogne-Levallois. Zespół Dominika Olejniczaka przegrał 68:80 z drużyną prawdopodobnie numeru jeden najbliższego draftu NBA, Victora Wenbanyamy, który rzucił 24 punktów i miał 15 zbiórek. Polski środkowy zdobył dziewięć oczek. Liderem jest AS Monako, które w przerwie w rywalizacji Euroligi pokonało 94:86 Cholet Basket, które ostatnio przegrało w finale FIBA Europe Cup z Anwilem Włocławek. Limoges przegrało 76:93 z SIG Strasbourg, a Mateusz Wojciechowski nie zdobył punktów. Jego ekipa jest dopiero 14., a Gravelines-Dunkierka zajmuje ósme miejsce.

Liga grecka

Panathinaikos awansował do półfinału rozgrywek. Po raz drugi pokonał Kolossos Rhodes, tym razem na wyjeździe aż 89:47. Mateusz Ponitka w 20 minut zdobył pięć punktów.