Eurocup: Gran Canaria zwycięzcą rozgrywek

• Data publikacji: 04.05.2023, 11:00

Środowy finał zakończył rozgrywki Eurocupu, czyli drugiego co do rangi euroligowego pucharu w europejskiej koszykówce. W ważniejszym meczu sezonu Gran Canaria z Aleksandrem Balcerowskim i AJ Slaughterem w składzie wygrała 71:67 z Turk Telekom.

Do finału Eurocupu dotarły Gran Canaria i Turk Telekom. Zespół z Hiszpanii wygrał zmagania w grupie B, gdzie grały także Śląsk Wrocław oraz finałowy rywal, z którym Gran Canaria wygrała dwukrotnie. Dość nietypowy był format play-off, gdzie grano zaledwie do jednego zwycięstwa, na parkiecie wyżej rozstawionej ekipy. Tym samym drużyna z Wysp Kanaryjskich miała od 1/8 finału do finału atut własnej hali. Kolejno pokonała: Bursaspor, Paris Basket oraz Joventut Badalona.

Finał rozpoczął się bardzo dobrze dla Gran Canarii. Przyczynił się do tego także AJ Slaughter i jego zespół prowadził już 9:2. Goście odpowiedzieli serią 8:0. Hiszpańska drużyna ponownie odskoczyła i w drugiej kwarcie miała ponad 20 punktów przewagi. Na tym jednak nie było końca emocji, bo Turk Telekom gonił wynik. Na kilka minut przed końcem przegrywał tylko 62:64. W końcówce lepiej zagrała Gran Canaria, która triumfowała 71:67 i zdobyła prestiżowe trofeum. Triumf w tym pucharze daje prawo gry w kolejnym sezonie Euroligi, czyli najważniejszych rozgrywek. W finale najlepszym zawodnikiem był John Shurna, który zdobył 18 punktów. Dwa oczka mniej zanotował AJ Slaughter. Aleksander Balcerowski rzucił pięć punktów.

Gran Canaria - Turk Telekom 71:67 (29:23, 21:10, 11:22, 10:12)