Strzelectwo - PŚ: triumfy doświadczenia i młodości
U.S. Army, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Jan Gąszczyk
  • Data publikacji: 04.05.2023, 17:59

W Kairze zakończyły się kolejne zawody z cyklu strzeleckiego Pucharu Świata. O punkty oraz nagrody rywalizowano dziś w trapie kobiet i trapie mężczyzn. W zawodach oglądaliśmy naszych reprezentantów, ale nie odnieśli oni sukcesów.

W kwalifikacjach kobiet walczyła Sandra Bernal. Polka zdobyła 110 punktów i zajęła 17.miejsce. Najlepszy wynik kwalifikacji zanotowała Tajwanka Lin Yi Chun, kolejne miejsca zajęły Penny Smith z Australii i Wang Xiaojing z Chin. Do rund rankingowych awansowały jeszcze Maria Ines Coelho de Barrios z Portugalii, Mar Molne Magrina z Hiszpanii, Safiye Temizdemir z Turcji, Carole Cormenier z Francji oraz Słowaczka Zuzana Rehak Stefecekova

Z pierwszej rundy rankingowej awans wywalczyły Tajwanka i Chinka, odpadły Hiszpanka i Francuzka. Z drugiej rundy awansowała Australijka i Portugalka. Z marzeniami o czołowej czwórce pożegnały się Turczynka i Słowaczka.

Jako pierwsza z walki o medale odpadła Penny Smith, która wygrywała tę konkurencję w Doha w tym sezonie i była trzecia w Larnace. Trzecią pozycję zajęła Wang Xiaojiing. Dwukrotna srebrna medalistka MŚ w pucharze świata musiała tym razem zadowolić się trzecim miejscem. W starciu o pierwsze miejsce pozostały, więc 41-letnia Lin Yi Chun i 21-letnia Maria Ines Coelho de Barrios. Faworytką była zdecydowanie bardzo doświadczona Tajwanka. Ale to jednak młoda Portugalka okazała się lepsza. W finale pokonała doświadczoną rywalkę 30-27 i sięgnęła po pierwsze indywidualne zwycięstwo w karierze.

W kwalifikacjach panów najlepszy był Włoch Massimo Fabbrizi, który wyprzedził Australijczyka Nathana Argiro i Kuwejtczyka Talala Alrashidiego. Do rund rankingowych awansowali również kolejny Kuwejtczyk Khaled Almudhaf, Słowak Andrzej Olejnik, Australijczyk James Willett, Brytyjczyk Nathan Hales oraz Czech Jiri Liptak. Piotr Kowalczyk z rezultatem 115 punktów uplasował się na 24.miejscu, a Tomasz Pasierbski uzbierał 113 punktów i zajął 47.miejsce.

Z rund rankingowych awans wywalczyli Alrashidi, Fabbrizi,LiptakWillett. Finał był popisem umiejętności 41-letniego Czecha, który zdobywając 32 punkty, wygrał zawody. Liptak to złoty medalista olimpijski w tej konkurencji z Tokio. Drugie miejsce wywalczył jeszcze bardziej doświadczony,45-letni Włoch, który uzbierał 28 punktów. On z kolei jest srebrnym medalistą igrzysk w Londynie. Trzecią pozycję zajął najmłodszy w tym gronie,27-letni Australijczyk, który zdobył 23 punkty.