Podsumowanie lig: porażka Gran Canarii w hicie po dogrywce
Flickr/Karl Baron

• Data publikacji: 08.05.2023, 11:28

Za nami kolejny tydzień rozgrywek w europejskich ligach koszykarskich. W lidze hiszpańskiej, tureckiej i francuskiej sezon zasadniczy zbliża się już do końca.

Liga hiszpańska

Po zdobyciu Eurocupu Gran Canaria w wyjazdowym meczu zmierzyła się z Cazoo Baskonia, czyli współliderem tabeli. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie. Prowadzenie zmieniało się wielokrotnie i nie brakowało celnych trafień z dystansu. Wyrównane spotkanie zakończyło się dogrywką, gdyż Marcus Howard nie trafił trójki na zwycięstwo. W dodatkowym czasie gwiazdor Baskonii oddał celny rzut z dystansu i jego drużyna triumfowała 101:97. Dla gości AJ Slaughter zdobył 15 punktów, a Aleksander Balcerowski zanotował trzy oczka. Zespół z Wysp Kanaryjskich pozostał na szóstym miejscu. Baskonia nadal ma taki sam bilans jak Barcelona, która rozgromiła 101:64 Carplus Fuenlabradę, która jest ostatnio w tabeli i na pewno spadnie z ligi.

Zwycięstwo straty do liderów ma Real Madryt. Pomimo braku Waltera Tavaresa, Rudy'ego Fernandeza, Mario Hezonji, Adama Hangi czy kontuzjowanego Gabriela Decka pokonał w hicie 31. kolejki Unicaję Malaga. Drużyna ze stolicy po świetnej końcówce wygrała 102:90. Niespodziankę sprawił Casademont Saragossa, który pokonał 87:77 Joventut Badalona. Marcel Ponitka nie pojawił się na parkiecie. BAXI Manresa zagrał w tym tygodniu dwa mecze. Najpierw przegrała 88:97 z Unicają, ale potem pokonała 87:82. Adam Waczyński w pierwszym meczu zdobył 11 punktów, a w drugim po czterech minutach gry musiał opuścić boisko po doznaniu urazu kolana. Na trzy kolejki przed końcem Manresa jest 15. z dwoma wygranymi przewagi nad przedostatnią Granadą. Walencja zachowała ósme miejsce z przewagą tylko jednego triumfu nad UCAM Murcią, z którą powalczy o awans do fazy pucharowej.

Liga turecka

Jeszcze tylko dwie kolejki pozostały do końca sezonu zasadniczego. Besiktas po niespodziewanej wygranej 93:87 z Bursasporem opuścił strefę spadkową. Zespół Igora Milicicia ma taki sam bilans jak przedostatni w tabeli Gaziantep. Michał Sokołowski w prawie 24 minuty zdobył zaledwie trzy punkty. Yukatel Merkefezendi przegrał 71:82 z liderem Turk Telekom. Tomasza Gielo zabrakło w składzie gospodarzy.

Liga francuska

Gravelines-Dunkierka nie grali w tym tygodniu, ale zachowali ósme miejsce. Ekipa Dominika Olejniczaka do samego końca będzie musiała walczyć o awans do fazy play-off. W jednym z meczów 32. kolejki trzeci w tabeli LDLC Asvel Villeurbanne pewnie pokonał 103:86 Limoges, dla którego trzy punkty zdobył Mateusz Wojciechowski.