EBL: wielka odmiana Trefla
Wojciech Figurski/400mm.pl

• Data publikacji: 08.05.2023, 22:01

Trefl Sopot niespodziewanie wygrał 95:87 ze Śląskiem Wrocław w drugim meczu ćwierćfinału. Tym samym w rywalizacji jest remis 1:1.

W sobotę na otwarcie serii pierwszej z ósmą drużyną sezonu zasadniczego, Śląsk miał nawet 20 punktów przewagi nad Treflem, ale zwyciężył tylko 80:73. Gospodarze po raz drugi chcieli wywiązać się z roli faworyta i zrobić kolejny krok do półfinału. Sopocianie zaś liczyli na sprawienie niespodzianki i cenną wygraną na wyjeździe.

Sytuacja na parkiecie była zupełnie odmienna niż w przypadku pierwszego meczu. Trefl wyszedł do gry bardziej zmotywowany i to on dominował. Goście w pierwszej kwarcie popisali się znakomitą skutecznością. Po trafieniu Andrzeja Pluty po dziesięciu minutach sopocianie prowadzili aż 34:14. Druga część należała do Śląska, który złapał właściwy rytm. Wygrał tę ćwiartkę 27:17, odrabiając połowę strat.

Po zmianie stron koszykarze z Wrocławia nie poszli za ciosem. Trefl utrzymał w trzeciej kwarcie dwucyfrową przewagę i po trzydziestu minutach prowadził 74:63. W czwartej odsłonie sygnał do ataku dla gospodarzy dał Donovan Mitchell. Od wyniku 67:79 gospodarze zanotowali serię 9:0, nie tracąc punktów przez trzy minuty. Śląsk już prawie dogonił rywali, ale gości było stać na odpowiedź. Na trzy minuty przed końcem Strahinja Jovanović trafił kolejną trójkę i Trefl wrócił na dwucyfrowe prowadzenie - 92:82.

Koszykarze Trefla utrzymali przewagę do samego końca i niespodziewanie wygrali 95:87. Niewielu spodziewało się, że po dwóch meczach we Wrocławiu będzie remis 1:1 w serii, co jednak sprawi, że rywalizacja będzie znacznie ciekawsza. Gospodarzom nie pomogło 21 punktów Jeremiaha Martina oraz 22 oczka Vasy Pusicy, który trafił pięć trójek. Cały zespół z Wrocławia oddał siedem celnych rzutów zza łuku, a Trefl aż 16.

WKS Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 87:95 (14:34, 27:17, 22:23, 24:21)

Śląsk: Pusica 22, Dziewa 21, Nizioł 12, Kolenda 7, Mitchell 7, Parakhouski 5, Ramljak 5, Gołębiowski 4, Dziewa 4, Bibbs 0, Karolak 0, Tomczak

Trefl: Zyskowski 22, Jovanović 20, Salumu 15, Moten 11, Gordon 7, Pluta 6, Freimanis 5, Kolenda 5, Radić 4, Kulikowski 0, Malesa, Urbaniak.