Euroliga: znamy wszystkich uczestników Final Four

• Data publikacji: 10.05.2023, 23:20

Za nami decydujące mecze w fazie play-off koszykarskiej Euroligi. Do Barcelony, która już wcześniej awansowała do Final Four (19-21 maja) dołączyły: Olympiakos, AS Monako i Real Madryt.

Z awansu do turnieju finałowego może się cieszyć najlepszy zespół sezonu zasadniczego. Olympiakos nie miał łatwego zadania w rywalizacji z Fenerbahce, ale wygrał decydujący mecz we własnej hali. Spotkanie długo było wyrównane z niewielką przewagą greckiej drużyny. Kluczowa okazała się seria gospodarzy 15:0 od wyniku 29:31. W drugiej połowie zespół z Pireusu pewnie zachował dwucyfrowy zapas i wygrał 84:72. Aż 28 punktów zdobył Marko Gudurić, który trafił aż osiem trójek, ale nie poprowadził Fenerbahce do zwycięstwa. Dla Olympiakosu Kostas Sloukas rzucił 22 oczka, a Kostas Papanikolaou zaliczył double-double - 14 punktów i 11 zbiórek.

Wielki sukces odniosło AS Monako, które w decydującym meczu we własnej hali zagrało z Maccabi Tel Awiw. Spotkanie przebiegało pod znakiem ofensywy. Po pierwszej części goście prowadzili 33:26. Potem zespół z księstwa zanotował serię 15:0, ale drużyna z Izraela szybko wróciła na prowadzenie. Wyrównana gra toczyła się do połowy czwartej kwarty, kiedy Monako zdobyło dziesięć kolejnych punktów, a potem po raz pierwszy wyszło na dwucyfrową przewagę. Gospodarze wygrali mecz 97:86 i serię 3:2. Jednak w trójkach przegrali 7:14, a po 21 punktów zdobyli Mike James i Jordan Loyd. W szeregach Maccabi dwoił się i troił Wade Baldwin, który rzucił 27 oczek.

W rywalizacji Realu z Partizanem do tej pory triumfowali goście. Poprzedni mecz w Wizink Centre zakończył się bójką, a dzisiaj do gry po zawieszeniu powrócił Kevin Punter. Zespół z Belgradu wygrał drugą kwartę 32:17 i wypracował większą przewagę, stawiając hiszpańską drużyną w trudnej sytuacji. Koszykarze z Madrytu ruszyli do odrabiania strat. Na sześć minut przed końcem po akcji Sergio Rodrigueza był remis 81:81. Swoje dorzucił także Sergio Llull i gospodarze mieli w końcówce prawie dziesięć punktów przewagi, chociaż Partizan jeszcze w trzeciej kwarcie miał 18 oczek zapasu. Hiszpański zespół po interesującej końcówce triumfował 98:94. Dla gości Kevin Punter zdobył 28 punktów (siedem celnych rzutów za trzy punkty). Real w przyszły piątek w półfinale w Kownie w El Clasico zagra z Barceloną. Ostatecznie po emocjonującej fazie play-off w grze o tytuł pozostały cztery najlepsze ekipy sezonu zasadniczego.