Kajakarstwo - PŚ: złoty medal Putto, czwórka poza podium
Copyright @2022 Rafal Oleksiewicz

Kajakarstwo - PŚ: złoty medal Putto, czwórka poza podium

  • Dodał: Kamil Karczmarek
  • Data publikacji: 12.05.2023, 18:50

W Szeged rozegrano pierwsze finały na premierowej rundzie kajakarskiego Pucharu Świata w tym sezonie. W piątek najlepszy wynik z naszych reprezentantów zaliczyła Dominika Putto, która triumfowała w K1 na 200 metrów.

K1 200 metrów kobiet

Wspaniały występ w K1 na 200 metrów zaliczyła jedna z naszych kajakarek z czwórki, Dominika Putto. Pierwszą częścią planu było wygranie półfinału. Polka okazała się najszybsza na najkrótszym dystansie także w wyścigu medalowym. Putto uzyskała czas 42,40 i minimalnie o cztery setne wyprzedziła Dunkę Frederikke Matthiesen. W finale B druga była Katarzyna Kołodziejczyk.

1. Dominika Putto
2. Frederikke Matthiesen (Dania)
3. Natalia Drobot (Australia)

K4 500 metrów kobiet


Bardzo liczyliśmy na sukces kobiecej czwórki. W piątkowe popołudnie Polki miały do przebycia dwa wyścigi. Karolina Naja/Helena Wiśniewska/Adrianna Kąkol/Dominika Putto pewnie wygrały półfinał z przewagą ponad pół sekundy nad Hiszpankami. Niestety, w finale nasze zawodniczki nie popłynęły na miarę podium. Polska czwórka finiszowała na szóstym miejscu ze stratą półtorej sekundy do najlepszych Chinek. Na podium stanęły także Hiszpanki oraz Nowozelandki z Lisą Carrington.

1. Chiny
2. Hiszpania
3. Nowa Zelandia
...
6. Polska

K4 500 metrów mężczyzn

Niestety, do finału nie awansowała żadna czwórka mężczyzn. Bliżej byli Jakub Stepun/Bartosz Grabowski/Przemysław Korsak/Sławomir Witczak, którzy w swoim półfinale zajęli szóste miejsce i znaleźli się w finale B. Wojciech Pilarz/Piotr Morawski/Jakub Michalski/Wiktor Leszczyński w swoim wyścigu byli dopiero na ósmej pozycji. W małym finale pierwsza z polskich czwórek zajęła ósme miejsce. 

1. Litwa
2. Hiszpania
3. Węgry

C1 200 metrów mężczyzn

Z półfinałów bezpośredni awans do finału wywalczyło trzech najlepszych zawodników i właśnie trzeci finiszował Oleksiej Koliadycz. W finale nasz reprezentant zajął piąte miejsce ze stratą ponad sekundy do zwycięzcy Artura Guliewa z Uzbekistanu.

1. Artur Guliew (Uzbekistan)
2. Helder Silva (Portugalia)
3. Mattia Alfonsi (Włochy)
...
5. Oleksiej Koliadycz

C1 200 metrów kobiet

W finale zabrakło reprezentantek Polski. Dorota Borowska zajęła w półfinale czwarte miejsce, a awans wywalczyły tylko trzy najlepsze kanadyjkarki. Magda Stanny w 1/2 finału była szósta. W finale A najlepsza okazała się Kubanka Yarisledis Dubois. Za to w finale B triumfowała Dorota Borowska, a Magda Stanny przypłynęła na ósmej pozycji. 

1. Yarisledis Dubois (Kuba)
2. Katie Vincent (Kanada)
3. Antia Jacome (Hiszpania)

K1 500 metrów mężczyzn

W tej konkurencji zabrakło Polaków. W finale A triumfował Fernando Pimenta. Portugalczyk wyprzedził Australijczyka Jeana van der Westhuyzena oraz Niemca Antona Winkelmanna.

1. Fernando Pimenta (Portugalia)
2. Jean van der Westhuyzen (Australia)
3. Anton Winkelmann (Niemcy)

C2 200 metrów kobiet

W finale wystartowały dwie polskie dwójki - Magda Stanny/Patrycja Mendelska oraz Amelia Braun/Patrycja Szperkiewicz. Lepiej zaprezentował się pierwszy z duetów, którzy finiszował na czwartej pozycji ze stratą ponad pół sekundy do medalu. Braun i Szperkiewicz zajęły szóstą pozycję.

1. Hiszpania (Jacome/Corbera)
2. Chiny (Shuai/Lin)
3. Chiny (Xu/Sun)
4. Polska (Stanny/Mendelska)
6. Polska (Braun/Szperkiewicz)

C1 500 metrów mężczyzn

Do finału A nie zdołali awansować Dominik Nowacki i Oleksiej Koliadycz. W swoich półfinałach zajęli czwarte miejsca, a awans wywalczyła najlepsza trójka. Po złoty medal sięgnął Rumun Catalin Chirila. Koliadycz w finale B finiszował na szóstej pozycji, a Nowacki był ósmy. 

1. Catalin Chirila (Rumunia)
2. Sergiej Tarnowski (Mołdawia)
3. Loic Leonard (Francja)

Pozostałe konkurencje - wcześniejsze rundy

Wiktor Głazunow wygrał swój wyścig półfinałowy w kanadyjkach na 1000 metrów. Polak pokonał kilometr o prawie sekundę szybciej niż reprezentant gospodarzy Balazs Adolf. Do dużego finału wszedł także Łukasz Witkowski, który w swoim półfinale był trzeci. Na tym samym dystansie, ale w K1 Rafał Rosolski w 1/2 finału finiszował na czwartej lokacie i trafił do finału B.

Parakajakarstwo

Mateusz Surwiło zajął czwarte miejsce w finale A w rywalizacji klasy KL3 na 200 metrów. Do podium naszemu zawodnikowi zabrakło sekundy. Wygrał Brytyjczyk Jonathan Young przed Australijczykiem Dylanem Littlehalesem oraz Algierczykiem Brahimem Guendouzem. 

Kamil Karczmarek – Poinformowani.pl

Kamil Karczmarek

Pasjonat sportu, a przede wszystkim igrzysk olimpijskich. Na portalu zajmuję się każdą odmianą kolarstwa, a także koszykówką, narciarstwem dowolnym, snowboardem, piłką ręczną i hokejem na lodzie.