EBL: zwycięstwo i awans Stali
Andrzej Romański/PLK

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 12.05.2023, 22:00

Stal Ostrów Wlkp. pokonała Czarnych Słupsk 77:70 i awansowała tym samym do półfinału fazy play-off. Stal triumfowała w serii 3:0.

Po znakomitej grze we własnej hali w dwóch pierwszych spotkaniach serii Stal stała przed szansą przypieczętowania awansu do półfinału fazy play-off już w trzecim spotkaniu. Gracze z Ostrowa od początku byli faworytami rywalizacji z Czarnymi Słupsk i wiele wskazywało, że walka zakończy się już po trzech spotkaniach.

Mecz zgodnie z oczekiwaniami lepiej rozpoczęli przyjezdni. Stal po w miarę wyrównanym początku zanotowała serię 8:0 i prowadziła już 15:4. Gospodarze zdołali się jednak otrząsnąć i ich strata po pierwszej kwarcie zmalała do 8 punktów. Mecz nie stał na zbyt wysokim poziomie. Żadna z drużyn nie osiągnęła skuteczności z gry choćby na poziomie 40%. Różnicę na korzyść Stali sprawiły natomiast akcje za 3 punkty oraz rzuty osobiste. Po krótkiej przerwie poziom gry niestety jeszcze mocniej się obniżył. Obie ekipy miały potężne problemy w ofensywie, ale tym razem to Czarni wyglądali minimalnie lepiej. Czarni wygrali drugą kwartę 13:12 i po pierwszej połowie spotkania przegrywali 31:24.

Po zmianie stron obie ekipy znacznie poprawiły swoją postawę w ataku. Na swój sposób powtarzał się jednak scenariusz z pierwszej partii. Przyjezdni ponownie byli bardziej skuteczni w akcjach z gry i stopniowo uciekali swoim rywalom. Sytuacja drużyny ze Słupska była więc coraz bardziej skomplikowana. Przed startem ostatniej partii ich strata wynosiła już 13 punktów i nic nie wskazywało, aby mieli jeszcze zagrozić swoim rywalom. Stal dobrze zaczęła ostatnią kwartę, ale później gospodarze krok po kroku przejmowali inicjatywę. Czarni nie poddawali się i rzucili się w pogoń za ekipą gości. Ostatecznie przewaga przyjezdnych była jednak zbyt duża.

Stal Ostrów Wlkp. pokonała Czarnych Słupsk 77:70 i zapewniła sobie awans do półfinału fazy play-off Energa Basket Ligi. W kolejnej rundzie Stal zmierzy się ze zwycięzcą rywalizacji pomiędzy Kingiem Szczecin a Anwilem Włocławek.

Czarni Słupsk - Stal Ostrów Wlkp. 70:77 (11:19, 13:12, 18:24, 28:22)

Czarni: DiLeo 16, Ivey 16, Witliński 12, Musial 10, Schenk 10, Chyliński 2, Jankowski 2, Leończyk 2

Stal: Skele 16, Michalak 15, Silins 14, Garbacz 10, Kulig 10, Thomas 7, Zębski 3, Djurisic 2