Kajakarstwo - PŚ: cztery medale Biało-Czerwonych

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 13.05.2023, 12:34

Cztery medale w sesji porannej pierwszych w tym sezonie zawodów kajakowego Pucharu Świata w Segedynie zgarnęła reprezentacji Polski – brąz w konkurencji olimpijskiej 1000 metrów w C1 zgarnął Wiktor Głazunow.

Zmagania sobotnie na torze w Segedynie rozpoczęły się od finałów B. Jako pierwsze popłynęły na tym etapie rywalizacji Amelia Braun i Katarzyna Szperkiewicz, które w C2 na 500 metrów zajęły 4. miejsce, przegrywając z duetami z Kuby, Mołdawii i Wielkiej Brytanii. Polki zdominowały za to rywalizację w K1 na tym samym dystansie. W finale B zwyciężyła Karolina Naja, a trzecia była Anna Puławska. Obie panie przedzieliła tylko Hiszpanka Isabel Contreras. Dużo słabiej w finale B K1 na 1000 metrów poszło Rafałowi Rosolskiemu. Polak był dopiero 7.

W pierwszym polskim finale A podczas sobotnich zmagań w C2 na 500 metrów kobiet (konkurencja olimpijska) reprezentowały nas Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak. Polki startując ze skrajnego toru miały trudne zadanie. Mocno ruszyły, ale później z każdym metrem traciły do czołówki i ostatecznie skończyły na 8. miejscu. Zwyciężyły Chinki przed Hiszpankami i Kanadyjkami.

W finale konkurencji nieolimpijskiej C2 na 1000 metrów startowały dwie polskie osady – Dominik Nowacki i Łukasz Witkowski oraz Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak. Zdecydowanie lepiej spisał się pierwszy z duetów, kończąc zawody na drugim stopniu podium z czasem 3:49,62. Polacy o 1,5 sekundy przegrali z Rumunami, a o ponad sekundę pokonali Mołdawian. Kitewski i Hołdak zakończyli rywalizację na 5. miejscu.

Również dwie nadzieje na medale mieliśmy w wyścigu K1 na 1000 metrów kobiet (konkurencja nieolimpijska), gdzie reprezentowały nas Anna Puławska i Justyna Iskrzycka – obie Polki były w gronie faworytek i temu podołały. Od początku wyścigu bardzo mocno nacisnęła Isabel Contreras i to ona wygrała w czasie 4:09,25 z pewną przewagą nad Iskrzycką i Puławską,  które zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce, choć obie Polki dzieliło aż 3,5 sekundy.

Sesję poranną dla Biało-Czerwonych zamykał finał C1 1000 metrów mężczyzn – jest to konkurencja olimpijska. W finale w Segedynie reprezentowali nas Wiktor Głazunow i Łukasz Witkowski. I mogliśmy cieszyć się tego dnia z kolejnego medalu. Wiktor Głazunow popłynął bardzo dobrze. Co prawda sporo stracił do zwycięzcy Catalina Chirili z Rumunii i Conrada Scheibnera z Niemiec, ale trzecie miejsce Polaka to bardzo dobra prognoza na przyszłość. 9. miejsce zajął Witkowski.