EBL: wspaniała pogoń i awans Śląska Wrocław
Wojciech Figurski/400mm.pl

• Data publikacji: 13.05.2023, 19:16

Śląsk Wrocław awansował do półfinału Energa Basket Ligi. W czwartym meczu serii wygrał 84:75 z Treflem Sopot, odrabiając kilkanaście punktów straty. O finał mistrzowie Polski będą rywalizować z Legią Warszawa.

W tej serii ćwierćfinałowej obydwie drużyny grają mocno w kratkę. W pierwszym meczu dużą przewagę miał Śląsk, ale dwa dni później Trefl się zrewanżował. Trzecie spotkanie ponownie należało do mistrzów Polski, którzy prowadzą 2:1. Zespół z Wrocławia mógł dzisiaj dołączyć do Legii i Stal, które awansowały już do półfinału.

Dzisiejsze spotkanie miało zupełnie inny przebieg niż poprzednie. W pierwszych minutach żadna z drużyn nie zdobyła większej przewagi i po pierwszej kwarcie wrocławianie prowadzili 20:18. Trefl odskoczył w ostatnich pięciu minutach pierwszej połowy. Od stanu 28:32 zanotował serię 12:0, a na przerwę schodził z prowadzeniem 43:36. Ważne punkty dla ekipy z Trójmiasta rzucił Garrett Nevels.

W trzeciej kwarcie od wyniku 46:43 Trefl zdobył aż 13 kolejnych punktów i wypracował największą przewagę w meczu. Śląsk nie trafił do kosza przez trzy minuty. Goście ruszyli do odrabiania strat i robili to bardzo skutecznie. Na sześć minut przed końcem po trójce Justina Bibbsa z narożnika obrońcy tytułu wyrównali na 64:64. Minutę później kolejną trójkę dołożył Donovan Mitchell i wrocławianie po długim czasie wrócili na prowadzenie, po odrobieniu strat.

Trefl kompletnie pogubił się w decydujących minutach. Za to Śląsk kontynuował dobrą grę i po kolejnej skutecznej akcji Jeremiaha Martina miał dziesięć punktów przewagi - 79:69. Ostatnią kwartę wrocławianie zwyciężyli 34:14 , a cały mecz 84:75. Tym samym triumfowali 3:1 w dużo ciekawszej niż zapowiadano serii z Treflem. Najlepszym zawodnikiem gości był Martin, który zdobył 19 punktów, a dla gospodarzy Jarosław Zyskowski zanotował 21 oczek.

Trefl Sopot - WKS Śląsk Wrocław 75:84 (18:20, 25:16, 18:14, 14:34)

Trefl: Zyskowski 21, Salumu 16, Nevels 12, Jovanović 6, Radić 6, Kolenda 5, Moten 5, Gordon 4, Kulikowski 0, Malesa, Urbaniak, Gurtatowski

Śląsk: Martin 19, Mitchell 14, Dziewa 11, Nizioł 11, Parakhouski 8, Bibbs 8, Kolenda 5, Pusica 3, Gołębiowski 2, Tomczak 0, Karolak.