Gimnastyka artystyczna - ME: Kalejn najlepsza w wieloboju, Heichel 20.

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.05.2023, 17:42

Borjana Kalejn z pierwszym tytułem mistrzyni Starego Kontynentu w wieloboju. Na podium także Sofia Raffaeli i Stiliana Nikołowa. Emilia Heichel na 20. pozycji.

Rywalizacja o tytuł mistrzyni Europy w wieloboju w Baku była niezwykle wyrównana i trzymała w napięciu do ostatnich chwil. Na półmetku zmagań wydawało się, że poza zasięgiem konkurentek jest Stiliana Nikołowa, która za układy z obręczą i piłką otrzymała dwie najwyższe noty dnia: 34.700 i 34.750 pkt. W dwóch kolejnych występach – z maczugami i wstążką – pojawiły się jednak duże błędy, które pozwoliły rywalkom wrócić do zmagań o złoto.

Ostatecznie triumfowały zawodniczki najbardziej regularne, które popełniły najmniej błędów. Tytuł mistrzyni Starego Kontynentu trafił do Borjany Kalejn, która ukończyła rywalizację z łączną notą 131.000. Dla doświadczonej Bułgarki to dziesiąty krążek z czempionatów Europy, jednak po raz pierwszy zwyciężyła w najbardziej prestiżowej konkurencji.

Po nie najlepszych kwalifikacjach odrodziła się Sofia Raffaeli, która w finale zaprezentowała dobry, równy poziom. Systematycznie goniła w klasyfikacji Stilianę Nikołową, by po ostatnim układzie wyprzedzić rywalkę z Bułgarii o 0.05 pkt. i stanąć na drugim stopniu podium. Tym samym Raffaeli wywalczyła pierwszy w historii swojego kraju medal mistrzostw Europy w wieloboju.

Podium uzupełniła Nikołowa, która jednak ze swojej formy nie może być do końca zadowolona. Poza najlepszą trójką uplasowała się Darja Varfolomeev, która – podobnie jak Nikołowa – bardzo dobre starty przeplatała wyraźnie słabszymi. Największym zaskoczeniem dnia była świetna forma młodziutkiej Ukrainki Poliny Kariki – zawodniczka, która w kwalifikacjach zajęła 14. miejsce, dziś zaprezentowała cztery niezwykle udane układy i w konsekwencji ukończyła rywalizację na piątym miejscu.

Emilia Heichel wielki sukces osiągnęła już dzięki samemu awansowi do finału zmagań. Przed rokiem nasza zawodniczka mistrzostwa Europy ukończyła na 31. miejscu, tym razem w kwalifikacjach wieloboju była 19. Do finału przystąpiła bez presji i bardzo dobrze zaprezentowała się w dwóch pierwszych układach ze wstążką (26.600) i obręczą (29.650). W obu przypadkach wyraźnie poprawiła swoje noty z kwalifikacji. Kryzys przyszedł podczas występu z piłką. Błąd wyrzucenia przyboru poza planszę i kilka innych niedociągnięć kosztowały Polkę sporo punktów – nota 25.350 była słabsza od kwalifikacyjnej o blisko pięć „oczek”. Drobne błędy przytrafiły się również w układzie z maczugami ocenionym na 27.850 pkt. Ostatecznie Emilia Heichel w debiucie w finale wieloboju podczas mistrzostw Europy zajęła 20. lokatę w stawce 24. gimnastyczek z rezultatem 109.450 pkt.