Gimnastyka artystyczna - ME: zmienne szczęście polskiej zbiorówki, złote Bułgarki
fanpage Polish Rhythmic Gymnastics National Team

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 20.05.2023, 21:26

Reprezentacja Bułgarii z tytułem mistrzyń Starego Kontynentu w wieloboju drużynowym. Srebrne medale w Baku zdobyły Izraelki, a na najniższym stopniu podium stanęły gospodynie. Polki zajęły 9. miejsce i awansowały do jednego finału.

Gimnastyczki z Bułgarii zdominowały rywalizację w wielobojach podczas mistrzostw Europy w Baku. Po triumfie Borjany Kalejn i brązowym medalu Stiliany Nikołowej w zmaganiach indywidualistek, kolejne krążki z najcenniejszego kruszcu w wieloboju drużynowym wywalczyła bułgarska zbiorówka.

W zmaganiach drużynowych wystąpiło 18. reprezentacji narodowych. Walkę o tytuł mistrzowski stoczyły faworytki z Bułgarii i Izraela. Bułgarki to aktualne mistrzynie olimpijskie i mistrzynie świata, a gimnastyczki z Izraela w Baku broniły tytułu mistrzyń Starego Kontynentu. Rywalizacja była niezwykle wyrównana – obie reprezentacje otrzymały identyczne noty za występ z pięcioma obręczami: 35.600. O złotym medalu zdecydował lepszy start z piłkami i wstążkami, a w tej konkurencji wyżej oceniono układ Bułgarek. Ostatecznie gimnastyczki z tego kraju triumfowały w wieloboju z notą łączną 68.050, a Izraelki miały wynik o 0.75 pkt. słabszy.

Na najniższym stopniu podium dość niespodziewanie stanęły zawodniczki gospodarzy. Azerki znakomicie wystąpiły w układzie z piłkami i wstążkami, uzyskując najwyższą notę dnia z tymi przyborami – 32.500. Układ z obręczami był wyraźnie słabszy, ale ponieważ inne ekipy również nie uniknęły błędów, Azerki utrzymały medalowe miejsce. Poza podium ekipy z Ukrainy, Włoch i Hiszpanii. Dla Włoszek i Hiszpanek to wyniki poniżej oczekiwań, swoich szans na medale będą szukać w niedzielnych finałach.

Z ciekawością czekaliśmy na występ polskiej zbiorówki, która w tym roku znakomicie spisywała się w zawodach Pucharu Świata, niejednokrotnie stając na podium. Niestety, występ w wieloboju w Baku nie był wybitny. Biało-Czerwone zaprezentowały się nierówno i nie udało się wywalczyć awansu do obu finałów z poszczególnymi przyborami.

Jako pierwszy, Polki prezentowały układ z trzema wstążkami i dwiema piłkami. To właśnie w tej specjalności nasze zawodniczki odniosły pierwsze w historii zwycięstwo w Pucharze Świata. W Baku jednak było nerwowo – zgubienie przyboru poskutkowało odjęciem punktowym i niską notą 26.400. Taki wynik był dopiero 10. rezultatem dnia, a co za tym idzie – nie udało się awansować do finału konkurencji.

Lepiej było w układzie z pięcioma obręczami. Tym razem Polki w składzie: Małgorzata Roszatycka, Milena Górska, Madoka Przybylska, Julia Wojciechowska i Magdalena Szewczuk zaprezentowały się na swoim dobrym poziomie i otrzymały notę 33.350. Była to siódma ocena dnia, co automatycznie przełożyło się na awans do niedzielnego finału. Reprezentacja Polski ukończyła wielobój na 9. pozycji z wynikiem 59.700 pkt.

Poznaliśmy również medalistki w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Europy. W tej klasyfikacji sumowane są wyniki z kwalifikacji wieloboju dwóch lub trzech indywidualistek z danego kraju (łącznie osiem ocen – po dwie z każdym przyborem) oraz zbiorówki. Kolejne złoto mistrzostw Europy w Baku trafiło do reprezentantek Bułgarii – Borjany Kalejn, Stiliany Nikołowej, Jewy Brezaliewej i zawodniczek ze zbiorówki. Srebrne medale wywalczyły Ukrainki (Wiktoria Onoprijenko, Polina Karika, Polina Horodnycha, zbiorówka), a brązowe – Izraelki (Adi Asya Katz, Daniela Munits, zbiorówka). Kolejny raz poza podium znalazły się Włoszki, dla których jest to zapewne duże rozczarowanie. Polki w tej klasyfikacji nie były brane pod uwagę, ponieważ w Baku startowała tylko jedna nasza indywidualistka.