PKO Ekstraklasa: godne pożegnanie Lechii na własnym stadionie
Krzysztof Dunaj

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 20.05.2023, 22:31

Lechia Gdańsk pokonała 1:0 Legię Warszawa w ostatnim meczu PKO Ekstraklasy na własnym stadionie.Gdańszczanie i tak spadają do 1. ligi, warszawianie po wcześniejszej porażce Pogoni i tak są pewni tytułu wicemistrzowskiego.

W 2008 roku Lechia Gdańsk awansowała do PKO Ekstraklasy i od tego czasu nieprzerwanie grała w najwyższej klasie rozgrywkowej. W międzyczasie zmieniła stadion, ze starego we Wrzeszczu przeprowadziła się na wybudowany na Euro 2012 przepiękny stadion, którego zazdrości Gdańsku pół Europy, a który obecnie funkcjonuje pod nazwą Polsat Plus Arena Gdańsk. Po 15 latach w ekstraklasie i ponad 12 na tym obiekcie gdańskiej drużynie przyszło pożegnać się, przynajmniej na rok, z najwyższą polską klasą rozgrywkową. Pożegnanie wypadło efektownie - mecz zobaczyło wielu kibiców, którzy stworzyli dobrą atmosferę, Lechia wygrała z Legią, która po wyniku meczu w Zabrzu pewna była już 2. miejsca, mecz prowadził najlepszy arbiter na świecie, Szymon Marciniak.

Sam mecz wielkim widowiskiem nie był, widać było, że drużyny myślami są już raczej na wakacjach, a może już przy następnym sezonie. Przeważała Legia, która stworzyła mnóstwo sytuacji bramkowych, jej piłkarze oddali w kierunku gdańskiej bramki ponad 20 strzałów, ale bramka paść nie chciała, albo piłka mijała bramkę, albo na posterunku byli gdańscy bramkarze - do 67. minuty Kuciak, w końcówce Buchalik. W pierwszej połowie piłkę z siatki wyciągał za to Tobiasz, ale bramka nie została uznana z powodu spalonego.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się mało sprawiedliwym bezbramkowym remisem w ostatnich sekundach na strzał w kierunku bramki Legii zdecydował się wprowadzony kilka minut wcześniej Gajos. Piłka ominęła wysoko wysuniętego Tobiasza i zatrzepotała w siatce. Piękna bramka na ekstraklasowe ostatki w Gdańsku.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:0 (0:0)
Bramka: Gajos 90+8'
Lechia: Kuciak (68 Buchalik) - Bartkowski, Maloča, Tobers, Pietrzak - Piła (67 Diabaté), Kubicki, Kałuziński, Durmuş (84 Gajos) - 7Sezonienko (67 Zwoliński), Paixão (45 Terrazzino)
Legia: Tobiasz - Rose, Augustyniak, Nawrocki - Wszołek, Slisz, Çelhaka (77 Sokołowski), Josué (87 Strzałek), Baku - Rosołek (66 Kramer), Muçi (77 Carlitos)
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.