Pływanie: polska kadra z pierwszymi minimami olimpijskimi
Copyright @2021 Rafal Oleksiewicz

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 21.05.2023, 19:45

W ostatnim tygodniu został rozegrany cykl zawodów pływackich Mare Nostrum. Była to pierwsza okazja dla polskich pływaków na uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej i jak się okazało, nasza kadra już uzyskała kilka minimów.

Cykl Mare Nostrum rozpoczął się w Canet-en-Roussillon. Podczas rywalizacji we Francji co prawda nikt z polskiej kadry nie zdobył minimum, ale za to nasi reprezentanci dziesięć razy stawali na podium, a dwa zwycięstwa dla Polski odnieśli Jakub Majerski oraz Dawid Wiekiera, którzy triumfowali odpowiednio w wyścigach na 100 metrów stylem motylkowym oraz 100 metrów stylem klasycznym.

Pod względem igrzysk w Paryżu udana była rywalizacja w Barcelonie, która została rozegrana w środku tygodnia. Podczas niej Laura Bernat na 200 metrów stylem grzbietowym uzyskała czas 2:09,86, który dał jej kwalifikację olimpijską. Podobnie udane zawody były dla Krzysztofa Chmielewskiego. Z kolei on także popłynął lepiej od minimum na 200 metrów, ale stylem motylkowym. Ostatecznie Chmielewski już w eliminacjach miał czas 1:55,04. W samej Barcelonie zwycięstwa odnieśli wyżej wymienieni Chmielewski oraz Bernat. Poza tym nasi reprezentanci jeszcze siedem razy plasowali się na podium.

Cykl Mare Nostrum zakończył się zawodami w Monako. Podczas nich minimum na 200 metrów stylem grzbietowym uzyskała Adela Piskorka. Nasza reprezentantka ten dystans pokonała w czasie 2:10,15. Ten rezultat dał Piskorskiej drugie miejsce, ponieważ lepsza od niej była Bernat, która jeszcze poprawiła swój wynik z Barcelony o 0,1 sekundy. Oprócz tych miejsc na podium zawodnicy z naszej kadry jeszcze cztery razy zajmowali miejsca w pierwszej trójce.